t m Tl A E tai van negen huizen G 105 mening te kennen: "Voor de patricische heerenhuizen" - zo bestempelde hij de huizen aan de kaaien - "zal een extra subsidie uit het oogpunt van Monumentenzorg noodig zijn. Deze straatwanden zijn werkelijke monu menten." Zijn uitspraak, toen al, over straatwanden die monument zijn was min of meer profetisch. Zij preludeert op het begrip 'te beschermen stads gezicht', geïntroduceerd door de Monumentenwet van 1961en de toepas sing daarvan in de praktijk. Helaas heeft de Dwarskaai van die nieuwe inzichten niet meer kunnen profiteren. Leerzaam uit oogpunt van monumentenzorg is ook de geschiedenis van het huurpand van 'In de Steenrotse', het huis G 111Dat maakte een ont wikkeling door in tegengestelde richting, niet van oud woonhuis naar monument, maar van oud woonhuis tot uitgehold casco. Er nestelde zich een bedrijf in dat aan het monumentale stadsgezicht ter plaatse van liever lee geweld ging aandoen. Over de bijzonderheden van een een ander valt meer te lezen in het nu vol gende gedeelte van dit opstel, dat handelt over de huizen aan de Dwarskaai afzonderlijk. Daarin wordt verteld welke plaats ze in 1940 in het kaaibeeld innamen en hoe ze bewoond werden. Dit in 'historisch perspectief', dat wil zeggen dat hier en daar ook over de voorafgaande periode informatie wordt gegeven. Van volledigheid kan daarbij geen sprake zijn. Het huis genaamd 'Mijn Hoop Omhoog', G 105 Als het complexe pand G 105 was blijven bestaan (en als het Middelburg se stadsarchief niet door de oorlogsbrand gemutileerd zou zijn geweest), zou het stellig, vroeger of later, op zijn historie en bouwkundig grondig zijn onderzocht en gerestaureerd als monument van klasse. Het stond in de onmiddellijke omgeving van de plaats waar zich eens de Zuiddampoort en de stadsmuur hebben bevonden. Het omvatte een doorgang naar het slopje dat de erven van de Dwarskaai scheidde van die aan de Dam. In het doodlopende steegje stonden diverse pakhuizen, een situatie vergelijkbaar met wat we nu nog zien bij de Kuiperspoort en soortgelijke 'gangen' elders in de stad. Eén ervan werd bij de nieuwe huisnummering in 1937 beschouwd als behorende bij de Dwarskaai en kreeg nummer Dwarskaai 2. De poort in G 105 had het uit historisch oogpunt intrigerende opschrift: 'Oost-Indische Kamer'. Als je er doorgegaan was, zag je aan je linker hand. half ingebouwd, het onderstuk van de trap- en uitzichtstoren die we op oude prenten aan de achterzijde boven het hoekpand van de kaai - G 105 derhalve - zien uitrijzen. De eerder genoemde dokter De Man veron derstelt hier een restant van de oude versterkingen, maar voert geen bewij zen aan voor zijn stelling. 39

Walacria | 1995 | | pagina 41