ardnekkige misverstanden rond de bevrijding van Walcheren te zijn en hun rol bij de bevrijding van Walcheren was hiermee uitgespeeld met uitzondering van de hoogste bevelhebber, generaal Simonds en de schietgrage Canadese artillerie die vanuit Zeeuws-Vlaanderen de strijd op Walcheren ondersteunde. De Schotten hadden een alternatief gevonden en staken vanuit het haventje van Nieuwdorp met bootjes het smalle Zuidsloe over en blubberden over de schorren naar de dijk van de Bijleveldpolder en konden zo de hardnekkige Duitse tegenstand op de kop van de Sloedam vanuit de flank aanvallen. Het betreffende Schotse landingsmonument is een poos zoek geweest, later teruggevonden en daarna op de Sloedam geplaatst tegenover het Canadese monument. De situatie van deze over steek is trouwens onherkenbaar veranderd. Infatuate 1 Het 4e Britse legercommando, vooraf gegaan door twee troops vrije Franse mariniers, staken met landingsboten van Breskens over naar Uncle Beach, het 'Slikhaventje' in Vlissingen. Het lukte ze bij verrassing de bin nenstad van Vlissingen onder controle te krijgen zodat de Kings Own Scottish Borderers en de Royal Scots van de 52e Lowlanddivisie konden volgen voor de verovering van de nieuwe wijken en het havengebied. De stoutmoedige raid in het hartje van de stad maakte het de Duitse divisie in Middelburg onmogelijk zich nog binnen de vesting Vlissingen terug te trekken. Ook vluchtte de Duitse commandant van de kustverdediging tevoet door het water naar Middelburg. Kennelijk waren de Duitsers in grote verwarring gebracht. Infatuate 2 De landingen in Westkapelle, tijdens laag water, later die dag, waren ook een succes. De opzet om via het gat binnen te varen bleek niet mogelijk, maar het lukte de landingsschepen wel aan beide zijden van het gat af te meren. Alleen ging vrijwel al het zware materiaal verloren zodat er uitein delijk maar drie tanks overbleven om de aanval op de noordrand van het eiland te ondersteunen. Het 47e en 48e Commando volgden de kust richting Vlissingen en stelden de kustbatterijen buiten gevecht en bereikten na zware strijd in drie dagen het Nollegat. Het 41e Commando veroverde de noordrand van het eiland, bijgestaan door het 47e, 48e en 4e Commando nadat die hun taak in Vlissingen en langs de Zuidwest-kust hadden verricht. Geen luchtsteun Tijdens de landingen kregen de troepen geen luchtsteun. Hun werd verteld dat dat veroorzaakt werd door de grondmist op de vliegvelden in Enge land, maar de werkelijke oorzaak was de weigering van de bevelhebber 65

Walacria | 1995 | | pagina 67