Hardnekkige misverstanden rond de bevrijding van Walcheren van de luchtstrijdkrachten om het gevraagde bombardement door 700 zware bommenwerpers uit te voeren. Hij vond dat de R.A.F. boven Walcheren al meer dan zijn plicht had gedaan en vond dat de infanterie het veroveren van het eiland niet aan de luchtmacht moest overlaten. Zij had vier dijken doorgegooid en enkele weken lang gigantische hoeveelheden bommen op de kuststrook laten neerdalen om het eiland stormrijp te maken en nu was het welletjes. Als de kustbatterijen in hun zware beton nen bunkers nog niet waren uitgeschakeld dan zou dat met verder bombar deren ook niet lukken. Dus vond hij het tijd er maar eens troepen heen te sturen. De kwestie liep zo hoog op dat ook Churchill naar zijn mening werd gevraagd. Die vond dat de bevolking van Walcheren al meer dan genoeg ellende had meegemaakt, maar hij was geen militair commandant dus raadde hij aan het probleem aan Eisenhower voor te leggen. Het alles verwoestende bombardement dat aan de landingen vooraf had moeten gaan is ons daardoor bespaard gebleven. De troepen moesten het maar doen met de vuursteun van de Canadese artillerie op de kust van Zeeuws-Vlaanderen en van het bedaagde slagschip de Warspite en de monitors Erebus en Roberts. De luchtsteun kwam later van de tactische luchtmacht vanuit België met zijn Typhoon jachtbommenwerpers. De geweldige verliezen Tijdens de landingen zouden de geallieerden geweldige verliezen hebben geleden. De Zeeuwse encyclopedie spreekt van 10.000 gesneuvelden en de krant vermeldde onlangs dat een Duitse boekenschrijver daar nog een schepje bovenop wilde doen en bovendien beweerde dat door de verove ring van Walcheren de oorlog een beslissende wending had genomen. Gelukkig allemaal misverstanden. Als we alle gesneuvelden van de ver schuilende geallieerde krijgsmachtonderdelen, landmacht, marine en luchtmacht, bij elkaar optellen komen we uit op ruim 600 tijdens de strijd op Walcheren tussen 1 en 8 november. De optelsom is bijzonder moeilijk omdat meestal van 'verliezen' wordt gesproken, dat zijn doden, gewonden, zieken, vermisten en krijgsgevangenen tezamen. Het grootste misverstand: de geallieerden gebruikten amfibische tanks Bij de landingen in Vlissingen en Westkapelle werd gebruik gemaakt van de Buffalo, de L.V.T. (Landing Vehicle Tracked), dus een landingsvoertuig op rupsbanden. Op die rupsbanden waren stalen schoepen gelast zodat ze als een soort raderboot konden varen. Een militaire primeur, die in de U.S.A. was ontwikkeld voor de landingen op de eilanden in de Pacific die op de Japanners veroverd moesten worden. De Buffalo's waren per schip 66

Walacria | 1995 | | pagina 68