Hardnekkige misverstanden rond de bevrijding van Walcheren Middelburg te varen. De bevrijding van Middelburg was echter de taak van de troepen aan de Sloedam, maar die lagen achter op het schema. Na coördinatie van alle gevechten die de verschillende onderdelen op Walcheren voerden, besloot Mac Laren toch een colonne Buffalo's met soldaten van de Royal Scots vanuit Vlissingen via Koudekerke naar Middelburg te sturen. Zoals u weet werd deze bliksemsnelle improvisatie een groot succes maar toch heeft Middelburg nog steeds geen bevrijdings monument met een opgezette Buffalo. Duitse soldaten, die uit Vlissingen waren gevlucht, waren daar beschoten door leden van de Ondergrondse. Toen ze in Middelburg opnieuw verzet strijders zagen wilden ze die onmiddellijk te lijf gaan. Maar de O.D. in Middelburg fungeerde als een soort hulppolitie en met de Duitsers was afgesproken dat ze elkaar niet zouden aanvallen. Dit misverstand leidde gelukkig niet tot bloedvergieten. Infatuate De bevrijding van Walcheren was dus operatie Infatuate. Infatuate bete kent verdwazing, verwarring. Als het de bedoeling van de geallieerden is geweest de Duitsers in verwarring te brengen dan zijn ze daar ruimschoots in geslaagd. De langste dag en de natste slag Na de lezing werd de volgende vraag gesteld die ik nu kan beantwoorden. Waarom is er nooit een speelfilm over de bevrijding van Walcheren gemaakt? Net zo'n film als 'De langste dag' en 'Een brug te ver'. Nu is het niet zo eenvoudig om de omstandigheden in Walcheren in een film na te bootsen. Je zou een stuk van het eiland onder water moeten zetten of op een zandbank in de Westerschelde een groot decor van een dorp moeten bouwen en daar soldaten en vluchtelingen in klederdracht laten rondploe- teren in de slik en in de golven. Maar de werkelijke reden is natuurlijk dat Cornelius Ryan nooit een boek over Walcheren heeft geschreven. Na zijn succesboeken 'De langste dag' over de invasie in Normandië en 'Een brug te ver' over Market Garden, de slag bij Arnhem, was er in de wereld weinig belangstelling meer voor wat er op Walcheren is gebeurd want de bloedige gevechten van de Canadezen om het bezit van de Sloedam zouden alleen maar een herhaling worden van de hopeloze strijd om het bezit van de Rijnbrug in Arnhem, die beide uitliepen op een jammerlijke terugtocht. 'Een dam te ver'. Maar u moet de film 'De langste dag' eens uit de videotheek halen, die de regisseur Darryl H. Zannuck van het boek heeft gemaakt en die door een Walcherse bril bekijken. De soldaten, die Ouistreham veroveren, zijn van hetzelfde 4e commando 69

Walacria | 1995 | | pagina 71