VOLKSBOND De volksbond-bibliotheek te Domburg T E GE N DRANKM SBRUIK) Oooe-.cn; -S75 vJ G£VFST :.J 'E S-GRAVEKHAG? CENTRAAL BUREAU I DE VOLKSBOND Aankwee*:ng van zeifoenee^schrng, Verspreidirg van kennis. Verbetering van volksvoeding en -huisvesting, Bevorde'ing van Muisvlijt, enz Van de bijna 100 afdelingen van de Volksbond tegen Drankmisbruik waren er 7 in de provincie Zeeland: Domburg, Hansweert, Kruiningen, Middelburg, Oostburg, Terneuzen en Vlissingen. me, werd door de Volksbond al vroeg een variant gebracht met de woor den: 'Het gevaar van den alkohol te vermijden, zonder het voordeel prijs te geven, dat is de kunst waarnaar de Volksbond streeft.' Geschiedenis van de Volksbond in vogelvlucht De 'Volksbond tegen Drankmisbruik' werd juli 1875 opgericht door de heer L.P. Philippona onder de tijdelijke naam 'Multapatior', een schuil naam van de oprichter. In februari 1882 werd de naam van de vereniging officieel: 'Volksbond, Vereniging tegen Drankmisbruik'. Het bestuur acht te het onjuist om de eis van geheelonthouding te stellen, maar wilde stre ven naar beteugeling van drankmisbruik door, zoals uit folders blijkt, 'zelfbeheersing aan te kweken en krachtige, geestelijk evenwichtige men sen te vormen.' De jaarverslagen van de vereniging beginnen nog altijd met een citaat over de 'matigheid' van Horatius: 'Er is een maat aan alle dingen; er zijn zekere grenzen. Vanuit sociale bewogenheid heeft de Volksbond vanaf de oprichting een daadwerkelijke belangstelling getoond voor het volksontwikkelingswerk. Men probeerde het beoogde doel te bereiken door het openen van kantines en koffiehuizen waar geen alcohol verkrijgbaar was, terwijl verbetering van volksvoeding en volkshuisvesting ook belangrijke doelstellingen waren; in tal van Nederlandse gemeenten zijn nog woningbouwverenigin gen, die zijn ontstaan in Volksbondverband. Omstreeks 1880 werden de 'stuiversspaarbanken' gevestigd, voorlopers van het volksspaarbankwe zen. Zeer lage bedragen die eerder niet rentegevend konden worden be legd, waren daar welkom. Ook volksspeeltuinen zijn vaak op initiatief van de Volksbond ingericht en onze befaamde bloemencorso's danken meestal hun bestaan aan floraliawedstrijden van de Volksbond. Door het beschik baar stellen van volkstuinen en het oprichten van bibliotheken probeerde de vereniging het lichamelijk en geestelijk welzijn van de arbeidersklasse te bevorderen. In de jaren zestig voerde de Volksbond het beheer over ruim 250 alcohol vrije bedrijfskantines. Aan het einde van dat decennium zorgden een loon explosie en veranderende werkomstandigheden voor ingrijpende wijzigin gen in de cateringcultuur, en in 1989 volgde een definitieve scheiding tus sen commercie en ideaal: de cateringactiviteiten werden ondergebracht in Restoplan Catering BV, terwijl de Volksbond zich steeds meer is gaan richten op het geven van voorlichting en op de problemen die door alco holmisbruik kunnen ontstaan. In de jaren zeventig leidde de toenemende interesse voor het gebruik van 73

Walacria | 1995 | | pagina 75