De volksbond-bibliotheek te Domburg cultuurvreemde drugs tot uitbreiding van het werkterrein, maar nadat allerwege het besef groeide dat alcohol een verhoudingsgewijs omvangrij ker maatschappelijk probleem is, vermeldt het jaarverslag 1988/1989 dat de vereniging haar aandacht weer uitsluitend op het oorspronkelijke ideaal heeft gericht: voorkómen van alcoholmisbruik en het aanpakken van de door alcohol ontstane problemen. Sinds het 100-jarig bestaan in 1975 heet de vereniging 'Koninklijke Algemene Vereniging Volksbond tegen Drankmisbruik'. I)e afdeling Domburg van de Volksbond tegen Drankmisbruik Vanaf de begintijd konden in het land plaatselijke afdelingen van de Volksbond worden opgericht, die minstens tien leden moesten tellen. Op de algemene vergadering die elk jaar werd gehouden, konden zij zich laten vertegenwoordigen door één afgevaardigde per 50 leden. De plaatselijke afdelingen stonden aan het hoofdbestuur jaarlijks een bijdrage af, afhanke lijk van de gemiddeld geïnde contributie en van het aantal leden. Mejuffrouw Clementina Frederica Sprenger, dochter van oud-burgemees ter J.J.I. Sprenger, beijverde zich in het begin van onze eeuw enorm om in Domburg een afdeling van de Volksbond tegen Drankmisbruik in het leven te roepen. En dat lukte haar: tijdens een vergadering op 9 januari 1902 werden de statuten van de nieuwe afdeling opgesteld en bij koninklijk besluit van 11 april 1902 goedgekeurd. Het eerste bestuur werd gevormd door: C. van der Hoeven voorzitter, L.J. van Voorthuysen ondervoorzitter, J. Duyvis penningmeester, C.F. Sprenger secretaresse en B.B. van de Hoorn lid. De heer P.C. Labrijn, rijksontvanger van Domburg, Westkapel- le, Oostkapelle en Aagtekerke, steunde de nieuwe afdeling met hart en verstand, en zijn organisatietalent deed het aantal leden stijgen tot boven de 100! Hij werd al spoedig na de oprichting in het bestuur gekozen als ondervoorzitter en secretaris. Tot verbazing van vele Domburgers bracht de werkkracht van de afdeling het zover dat een eigen koffiehuis werd geopend op de Markt, hoek Zuidstraat. Op feestdagen probeerde men lezingen of muziekavondjes te organiseren en zelfs heeft Neeltje Lokerse er op een avond gesproken. Neeltje was een bekend feministe die door heel Nederland op eigen kosten in Zuidbevelands kostuum lezingen hield, die ze ook publiceerde. Ze komt naar voren als strijdster tegen het christelijk farizeïsme van het Neder landse volk, en vooral de rechten van de ongehuwde moeder uit de minde re stand hadden haar aandacht. De afdeling Domburg van de Volksbond was dus actief en vooruitstrevend, maar toch floreerde het koffiehuis niet. Je moest in het begin van deze eeuw bij de arbeiders niet aankomen met koffie, thee of limonade, zeker niet op een feestdag. 74

Walacria | 1995 | | pagina 76