De volksbond-bibliotheek te Domburg maar dankzij tips van de plaatselijke politie konden die tijdig naar een vei lige plaats verhuisd worden. In een verslag van 9 februari 1944 staat dat in Domburg veel gelezen wordt. Bezoek van buiten de provincie mag Zee land niet in, ieder moet 's avonds om tien uur binnen zijn en ander ver maak is er niet meer. Bovendien zijn er in Domburg veel vluchtelingen uit Vlissingen. die ook graag hun tijd doden met lezen. Het beteugelen van drankmisbruik is niet meer nodig volgens de secretaris, het drankprobleem is door de algemene schaarste vanzelf opgelost! Na dat verslag van 9 februari 1944 heeft men bij het hoofdbestuur niets meer uit Domburg vernomen. In het jaarverslag van de Volksbond tegen Drankmisbruik lezen we dat men zich erg ongerust maakt omdat er geen enkel bericht van de afdeling Domburg meer ontvangen is sedert de bezet ting van Walcheren. Het volgende bewaard gebleven levensteken komt van het hoofdbestuur en is een brief die direct na de bevrijding is rondge stuurd, met gegevens die inmiddels van verschuilende afdelingen zijn bin nengekomen. Secretaris Schuurman van de afdeling Domburg heeft gemeld dat het bibliotheekgebouw gespaard is en dat er zelfs nog veel boeken aanwezig zijn. De bibliotheek heeft wat schade opgelopen, die na taxatie in opdracht van een College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw wordt hersteld. De hele administratie en de schrijfma chine zijn wel verloren gegaan toen het huis van de secretaris 1 november 1944 de lucht invloog, maar, schrijft hij: "We kunnen niet verlangen, dat alles op rolletjes gaat." In een briefje van 25 april 1946 complimenteert de secretaris van het hoofdbestuur, mejuffrouw Van Tengbergen. de afdeling Domburg met haar moed en enthousiasme en sluit een cheque van 100,- in voor nieuwe boeken. De bibliotheek na 1945 Het twee-maandelijkse tijdschrift van de Volksbond tegen Drankmisbruik verschijnt voor 't eerst na de oorlog weer in maart 1946, met een dringen de oproep aan alle afdelingen om nieuwe leden te gaan werven; de contri butie zal gehandhaafd blijven op 1,- per jaar. De afdeling Domburg gaat meteen enthousiast aan de slag. Huis aan huis wordt een circulaire bezorgd met een oproep lid te worden van de Volksbondbibliotheek, dus niet van de Volksbond tegen Drankmisbruik! In Domburg is de afdeling kennelijk zo vereenzelvigd met de bibliotheek, dat de meeste inwoners niet meer zullen weten waar zij eigenlijk bij hoort. Succes heeft de oproep inmiddels wel! Het ledental stijgt met 300 procent. Omdat er ook bekend is dat er 45 nieuwe leden gewonnen zijn, weten we dat het ledental na de oorlog niet veel meer voorstelde. In het 'Orgaan' van de Volksbond van mei 1946 is een stukje gewijd aan het succes van de ledenwerving in Domburg, dat eindigt met de zin: "Moge andere afdeelin- 79

Walacria | 1995 | | pagina 81