e volksbond-bibliotheek te Domburg slechts één boekenkeurster wel heel groot, maar 't is waarschijnlijker dat het teruglopen van het lezersbestand meer ligt aan de toename van het aan tal abonnementen op bladen als Margriet en Libelle en niet te vergeten aan de opkomst van de televisie. De commissie uit de lezerskring is er trou wens nooit gekomen! Eén ding tegelijk Over 1951 meldt de heer Schuurman aan het hoofdbestuur dat het uitste kend gaat met de bibliotheek. Er wordt flink gelezen voor zo'n kleine plaats, ruim 9000 boeken zijn in één jaar uitgeleend, en ondanks de stij gende uitgaven voor nieuwe boeken kan de leesprijs gehandhaafd blijven op vijf cent per week. Hij roert nog even aan dat de Domburgse afdeling van de Volksbond tegen Drankmisbruik alleen maar een bibliotheek runt, maar, zo schrijft hij, "zoals reeds meer in deze verslagen is gemeld, zij (de afdeling) meent dat het voor een dorp met een klein aantal inwoners, beter is één ding goed te doen dan verschillende zaken aan te vatten die dan. door gebrek aan middelen, onvoldoende kunnen worden uitgevoerd." Die opvatting heeft voor de afdeling Domburg altijd gegolden. Uit 1923 is een formulier bewaard dat aan alle afdelingen van de Volksbond is verzonden met vragen over allerlei mogelijke activiteiten. Domburg vult in het alleen bij het bibliotheekwerk te willen laten. Op hetzelfde formulier geeft de secretaris te kennen geen toenadering tot andere verenigingen te zoeken, geen voorstellen voor de algemene ledenvergadering te hebben en ook geen kandidaten voor het hoofdbestuur te willen leveren. Terloops ver meldt hij nog dat op de ledenvergadering van de afdeling Domburg zegge en schrijve één lid is komen opdagen: de bibliothecaris! Het bestuur van de afdeling Domburg van de Volksbond verweert zich In de PZC van 12 januari 1951 verschijnt een bericht met de vetgedrukte kop: "Op Zeeuwse platteland bestaat grote behoefte aan lectuur. In Oost- Zeeuwsch Vlaanderen op dit gebied een noodtoestand." Het artikel is geschreven na een enquête door de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel werk. Hoewel Domburg niet in het stuk genoemd wordt, is het interessant de reactie van het bestuur van de afdeling Domburg te vernemen. De secretaris schrijft onmiddellijk een brief naar de Stichting Zeeland waarin het generaliserende karakter van het artikel wordt afge keurd. Volgens het bestuur kan men de stad en het platteland niet met elkaar vergelijken zoals gedaan is, en zal er in een stad altijd meer gelezen worden. In Domburg is de toestand echter volkomen gezond, wat met een exploitatierekening van de bibliotheek over 1950 gedemonstreerd wordt. In Domburg zijn in dat jaar op 1400 inwoners 3700 boeken aanwezig. De Stichting Zeeland schrijft terug dat de toestand op Schouwen-Duiveland 81

Walacria | 1995 | | pagina 83