De volksbond-bibliotheek te Domburg Wereldkroniek. Onder de wetenschappelijkelijke rubriek is een redelijke verscheidenheid aan onderwerpen te vinden; vooral geschiedenisboeken zijn er veel en van de Domburgse gemeentesecretaris H.M. Kesteloo is natuurlijk alles wat hij over de streek publiceerde aanwezig. We kunnen constateren dat bij de jeugdboeken Zeeuwse auteurs een flinke streep vóór hadden, want van de Zeeuwen J. Stamperius en P. Louwerse staat bijna alles wat zij tot dan geschreven hebben - en dat is veel - in de catalogus. Maar ook bekenden zoals J.H. Been. Kapitein Maryat en Jules Verne zijn kennelijk geliefd. De meest omvattende rubriek is zeker die der romans. Onze bekende schrijvers van historische romans zijn in grote getale met bijna hun hele oeuvre vertegenwoordigd: Jacob van Lennep, H.J. Schim mel, L. Penning, J.P. Oltmans en A.L.G. Bosboom-Toussaint. Van auteurs die de eenvoud en deugd van de plattelandsbevolking beschrijven, soms als tegenstelling tot de verdorvenheid van de stadsbevolking en de hogere standen, zijn veel boeken aanwezig: .I.J. Cremer, H. Conscience en A. Bergman. Eigenlijk is de Nederlandse literatuur van de 19de eeuw over 't algemeen goed vertegenwoordigd. We kunnen niet alle schrijvers uit de catalogus noemen, maar om een greep te doen: Betje Wolf en Aagje Deken. Nicolaas Beets, De Genestet, Multatuli, onze bekende naturalisten Marcellus Emants en Frans Netscher, en de 'tachtigers' Frederik van Eden en Jacobus van Looy. Natuurlijk zijn boeken van Louis Couperus en Augusta de Wil ook aangeschaft. Uit verschillende aantekeningen blijkt dat nogal wat 'notabelen' hun uit gelezen boeken en tijdschriften aan de bibliotheek cadeau gaven. Ook het hoofdbestuur van de Volksbond zond een paar maal een stapel boeken, of opgeheven afdelingen deden hun bibliotheekbezit weg. We kunnen dus slechts vaststellen welke boeken in de Domburgse Volksbibliotheek aan wezig waren, niet welk gedeelte door het bestuur werd gekocht of welk door vrienden van de bibliotheek werd geschonken. Evenzo zal het een onbeantwoorde vraag blijven wie de lezers waren en naar welke boeken hun voorkeur uitging. De bibliotheek anno 1995 De Volksbibliotheek in Domburg is elke donderdagavond van zeven tot acht uur geopend. De wanden van het gebouwtje zijn van de vloer tot het plafond bedekt met boeken. De collectie is in de loop van de jaren grondig gewijzigd. Doordat regelmatig veel nieuwe boeken worden aangeschaft, moeten oude waar geen vraag meer naar is, wegens plaatsgebrek verdwij nen. De lezers kunnen zelf boeken aanvragen, die dan zo mogelijk worden gekocht, maar meestal kiest de bibliothecaresse Plonie Provoost nieuwe exemplaren aan de hand van recensies of op advies van de boekhandelaar. 84

Walacria | 1995 | | pagina 86