De volksbond-bibliotheek te Domburg In tegenstelling tot zo'n jaar of tien geleden komen er maar weinig kinde ren lenen. Heel erg jammer, want er is een prachtige verzameling jeugd boeken: bekende auteurs als Annie M.G. Schmidt. Thea Beekman. Guus Kuijer, Tonke Dragt, Paul Biegel, Wint Hofman. Jacques Vriens... ze zijn er echt allemaal. Stapels Suske en Wiske's liggen te wachten op een uit leenbeurt. Volwassenen weten de bibliotheek gelukkig nog te vinden, zowel mannen als vrouwen, in leeftijd variërend van 25 tot 80 jaar. Ook hun aantal loopt terug, er zijn avonden waarop niet meer dan zo'n tien mensen boeken komen halen. Wel nemen ze vaak een flinke stapel mee, die dan soms weken thuis blijft liggen, zodat er aan leesgeld nog redelijk wat binnen komt. Er is veel belangstelling voor streekromans, waarvan dan ook een groot aantal aanwezig is. Oudere en jongere bekenden als Mien van 't Sant, Nel Schuttevaer-Velthuys, Dolf Kloek, H. Thijsing de Boer, Gerda van Wageningen, Seija Burger en Anke de Graaf verdringen zich op de boekenplanken. Ook thrillers en aanverwante soorten zijn in trek. Op oog hoogte staat een rij boeken over onze bekende Amsterdamse politiespeur- der "De Cock met ceeooceekaa' van A.C. Baantjer. Toch zijn de vertaalde boeken in de meerderheid: Sue Grafton, Frederick Forsyth, Ruth Rendell. Sidney Sheldon en niet te vergeten een oude bekende als Victoria Holt doen het uitstekend. Van de Nederlandse literatuur wordt wel redelijk wat aangeschaft, maar veel boeken, zoals bijvoorbeeld Au pair van W.F. Hermans of Kinderjaren van Jona Oberski, zien er akelig nieuw en netjes uit omdat ze kennelijk te weinig uitgeleend worden. De bibliotheek is trouwens zeer bij de tijd. Om een voorbeeld te noemen: lang voor het boek De tweeling van Tessa de Loo in 1994 de publieksprijs verdiende, lag het al in de Domburgse Volksbibliotheek! Reeds enkele malen zijn in dit artikel vroegere bestuursleden en medewer kers genoemd met een zeer lange staat van dienst, en in dit verband willen we zeker de familie Provoost niet vergeten. De heer C. Provoost volgde in 1961 de heer J.W. Schuurman op als secretaris en penningmeester: hij is de bibliotheek zolang mogelijk trouw gebleven, tot kort voor zijn overlij den in 1980. Ook in 1961, al op zeer jonge leeftijd, is zijn dochter A.G. Provoost - door alle bezoekers van de bibliotheek Plonie genoemd - het boekenbezit komen verzorgen en uitlenen. Zij wordt wekelijks bijgestaan door mevrouw L. Provoost-Passenier, die zorgt dat het gebouwtje er netjes uitziet, de boeken opgeruimd worden en klanten die op hun beurt wachten een praatje kunnen maken. Want laten we vooral het sociale contact dat in zo'n gezellige omgeving gemakkelijk tot stand komt niet onderschatten! 85

Walacria | 1995 | | pagina 87