Bossen op Walcheren, een kwestie van tijd Buitenplaatsbossen Deze bossen zijn allemaal aangelegd in de 17de en 18de eeuw volgens de regels van de barokke tuinkunst. De bosvakken hadden het karakter van 'hakhout met overstaanders'. Dat betekent dat op ruime afstand van elkaar grote opgaande bomen (meestal eiken) de kans kregen uit te groeien. Deze Sinds een jaar of tien is er sprake van een omslag in het bosbouwkundige denken. Natuurlijke processen staan centraal. Dit betekent dat de oogst van hout veel kleinschaliger plaatsvindt dan vroeger en dat voor de verjon ging van het bos zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van spontane, natuurlijke verjonging. Voorbeelden in binnen- en buitenland hebben laten zien dat dit niet ten koste hoeft te gaan van de mogelijkheden voor hout- produktie en houtoogst. Aan de andere kant bieden 'produktiebossen' van dit type ook volop mogelijkheden voor wilde planten en dieren. Bossen op Walcheren anno 1995 Bossen in soorten en maten Het is met bossen net als met auto's, huizen en alle andere dingen in de maatschappij: je hebt ze in soorten en maten. En hun vorm en omvang hangt in hoge mate af van hun ligging, hun functie en het gebruik door de mens. Hieronder zullen we kort de belangrijkste bostypen zoals die op dit moment op Walcheren voorkomen, de revue laten passeren. Een oud iepenhakhout met eiken overstaan ders op Berkenbosch Oostkapelle). Deze foto geeft de situatie omstreeks 1975 weer. Foto F.S. van Westreenen). 95

Walacria | 1995 | | pagina 97