Bert Teunis rest enkel de grandeur van het echec. Maar ook al bood het leven nog zoveel waar ik mijn tanden op heb stukgebeten, één regel en de wereld raakt vergeten, één rijm en het verscheurd heelal wordt heel: alleen achter mijn schrijftafel gezeten heb ik opnieuw aan heel de schepping deel. Boekenveiling Op 12 en 13 juni van dit jaar, 1995. kreeg het afscheid een vervolg in de veilingzaal van J.L. Beijers in het pand Achter Sint Pieter 140 in Utrecht. Vrienden en verwanten waren op een enkeling en Ine Zietsma na wegge bleven. Het ging immers 'slechts' om boeken. Daarom was Fred Duiven voorde, de eigenaar van de Middelburgse Boekenbeurs, er wel, want de collectie te veilen boeken bevatte behoorlijk veel nummers met betrekking op Zeeland. Misschien heeft hij zelfs wel een boek teruggekocht waarin Bert Teunis de aantekening 'Kaai' had gemaakt om aan te geven dat hij, Bert. het betreffende exemplaar via diezelfde Boekenbeurs had verkregen. Bert zou Bert niet zijn om zoiets niet te documenteren. Hij documenteerde alles: zijn boeken - herkomst, datum van aanschaf, betaalde prijs zijn foto's - plaats, tijd, lensopening en sluitertijd -, zijn muziekarchief, krante artikelen en. in een privé-journaal, gebeurtenissen en belevenissen. Hij documenteerde en bewaarde. Ging het echt 'slechts' om boeken? In de veilingcatalogus stonden niet alleen nummers uit Bert's bibliotheek, maar veel ervan waren het wel. Insiders hadden ze omcirkeld. Raar is dat, Bert's bibliotheek teruggebracht tot omcirkelde nummers in een veilingcatalogus. Het volle, bedompte veilingzaaltje kon absoluut niet de atmosfeer van Bert's bibliotheek oproepen. Nummers. De zachte, soms onverstaanbare stem van de veilingmeester, mevrouw N.F. Franco. Het opbieden, soms zelfs tot een onverwacht groot veelvoud van de waarde- indicatie, of de stilte als na het stelbedrag een nummer onverkocht bleef. Nummers, getallen, bedragen. Een totaal andere wereld dan die van Bert's fantastisch mooie bibliotheek op de benedenverdieping van 'den Hout Thuyn' op Dam 51 in Middelburg. Met zorg en liefde had Bert die bibliotheek - het was zijn derde - opge bouwd. nadat hij in 1954 overhaast uit Indonesië was vertrokken met ach terlating van vrijwel alles wat hij destijds bezat. De eerste keer dat hij alles kwijtraakte was bij het geallieerde bombardement op Den Haag op 3 maart 1945. Hij moet er vaak geweest zijn. Bert Teunis, in datzelfde veilingzaaltje van 10

Walacria | 1995 | | pagina 12