Van de redactie vroegere Dwarskaai voor de lezer gaat leven. De illustraties, waaronder de schetsen die Van Swigchem zelf maakte, dragen daar wezenlijk aan bij. Hoewel het artikel als tweede is geplaatst, heeft het toch een beetje de functie van titelverhaal. Dat is de reden waarom op de omslag van Walacria deze keer een prent van de Dwarskaai is afgedrukt. Het is een afbeelding met de rader stoomboot Zeeland uit 1842, getekend voor de Dwarskaai en Rotterdamse Kaai. Van geheel andere orde is het artikel van C. Sanderse over 'Hijsen in Middelburg'. Als enthousiast amateur-historicus heeft Sanderse zich in dat onderwerp vastgebeten. De kranen bij de havens waren lange tijd een ver trouwd stadsbeeld van Middelburg. Sanderse laat zien dat er meer over te vertellen valt dan dat ze een functie hadden bij het laden en lossen van schepen. Technische, economische, sociale en fiscale aspecten worden uit de doeken gedaan. Dit artikel is als laatste geplaatst en zo vormen Middel burgse aangelegenheden - Dwarskaai en stadskranen - als het ware de om lijsting, waarbinnen de schijnwerper van de aandacht op andere Walcherse onderwerpen wordt gericht. Als eerste is dat het artikel van A.H. van Dijk over hardnekkige misver standen rond de bevrijding van Walcheren. Het is een onderwerp waarover Van Dijk eerder een lezing hield en waarmee hij een groot publiek wist te boeien. Dat publiek kan het allemaal nog eens nalezen en al die anderen, die voor het eerst van Van Dijk's verhaal kennis nemen, zullen het onge twijfeld een belangwekkende uiteenzetting vinden. G.G. Trimpe Burger - Mekking haalt de bibliotheek van de Domhurgse Volksbond tegen Drankmisbruik voor het voetlicht. Het is een bibliotheek geschiedenis maar ook een stukje volksbondgeschiedenis en daarmee een interessante sociale geschiedenis tegen de Domburgse achtergrond. Eeuwen geleden had Walcheren veel meer bos dan thans. Daar is wel iets aan te doen, want je kunt bossen aanleggen. Als iemand zoiets als eerste poneert dan vliegt de kat in de gordijnen, want er zijn natuurlijk tegenstan ders die roepen dat het niet past om bossen te creëren in een open polder landschap. Anton van Haperen, die als beleidsmedewerker van Staats bosbeheer met deze zaak te maken heeft, vertelt hoe het met de bossen op Walcheren in het verleden was gesteld. Hij gaat in op de verschillende functies van bossen en laat zien hoe belangrijk ze voor de toekomstige landschapsontwikkeling van Walcheren kunnen zijn. De lezers van deel zes zijn daarin een uiterst merkwaardige foto tegenge komen. Helemaal achterin is die nog een keer afgedrukt net als de foto, die eigenlijk geplaatst had moeten worden als portret van mejuffrouw W.S.S. van Benthem Jutting. In het erratum is te lezen wat er aan de hand was. Wie alle verschenen delen van Walacria heeft kan constateren dat van het 6

Walacria | 1995 | | pagina 8