Bossen op Walcheren, een kwestie van tijd Anion van Haperen De vraag of er op Walcheren meer bos moet komen is altijd goed voor een stevige discussie. Volgens velen horen bossen niet thuis in het open pol derlandschap en kwamen deze daar ook vroeger niet voor. Dit laatste blijkt maar zeer ten dele waar. Enkele eeuwen geleden was Walcheren veel rijker aan bos dan nu. Wel heeft het voormalige eiland een totaal andere bosge- schiedenis dan grote delen van de rest van Nederland. En als de tekenen niet bedriegen wordt hel in de komende decennia weer veel bosrijker dan het in lange tijd is geweest. Bosaanleg op Walcheren is een controversieel onderwerp. Zowel tijdens de herverkaveling van de jaren vijftig als bij de voorbereiding van de onlangs in uitvoering genomen ruilverkaveling stonden voor- en tegen standers van bosuitbreiding fel tegenover elkaar. Dat is overigens niet alleen op Walcheren het geval. Ook elders in Zeeland verschillen de me ningen over de wenselijkheid van meer bos. Het Zeeuwse landschap heeft een open karakter, waar alleen pleksgewijs bomen groeien. Uitgestrekte bossen komen er niet of nauwelijks voor. Dat is ook in het verleden altijd zo geweest en waarom zou je daarin verandering brengen? De Zeeuwen zijn vertrouwd met dit open landschap en ook de recreanten komen voor de zee, het strand en de vergezichten. Aan kleinschalige landschappen en bos hebben zij geen behoefte. Daarvoor kunnen zij immers terecht op de Veluwe en in Brabant, Limburg of Drente. Dat is kort samengevat het standpunt van degenen die bezwaren hebben tegen de uitbreiding van bos op Walcheren en in Zeeland in het algemeen. Dit artikel wil de andere kant van het verhaal belichten. De Walcherse bosgeschiedenis In ruimer kader Bijna overal in West-Europa zijn zo'n 10.000 jaar geleden, na het einde van de ijstijden, bossen ontstaan. Aanvankelijk bestonden deze bossen vooral uit berken en dennen, die iets later werden verdrongen door haze laar en els. In een nog weer latere fase (zo'n 7500 tot 5000 jaar geleden) vestigden zich bomen als eik. iep. es, linde en uiteindelijk heeft ook de beuk onze streken weten te bereiken. Uit palynologisch onderzoek weten we dat veel van deze bossen in die periode waarschijnlijk ook op Walche ren voorkwamen (Van Rummelen, 1972). Afgezien van boomstronken die 88

Walacria | 1995 | | pagina 90