Kwaede grond en zachte zaevel. Walcheren, getroffen door de oorlogsinundatie, werd het studiegebied voor twee jonge Wageningers, J. Bennema en K. van der Meer. In deze fase van het veldbodemkundig onderzoek gingen ze te werk volgens de 'fysiografts- che' of 'landschappelijke' methode. De geproduceerde bodemkaart geeft dan ook een verondersteld beeld van de samenhang tussen landschap en bodem. Het kreekrug-poelpatroon is hiervan een markant voorbeeld. Andere zijn minder duidelijk zoals de relatie oudland Vroeg-Middeleeuwse Afzetting (Afzettingen van Duinkerke II). Daarom spreken we liever van kernland (voor sommigen 'geschapen' grond) en op- en aanwassen ('inge polderd'). In de volgende fase maakte de veldbodemkunde de overstap naar een mor- fometrisch systeem, dat wil zeggen de meetbare kenmerken zijn aan de bodem zelf ontleend. Volgens deze methodiek is de Bodemkaart van Nederland, schaal 1:50.000 tot stand gekomen. In de directe toekomst zal de veldbodemkunde bij toepassingsgerichte vra gen die verband houden met landbouw, natuur en milieu deel uitmaken van breed, multidisciplinair opgezet onderzoek volgens de systeemanalytische benadering. Literatuur - Bakker, H. de, G. Ebbers en C. Hammink; Dr. W.C.H. Staring. Een beknopte beschrijving van zijn aardkundige kaarten en van zijn woongebied. In: Boor en Spade. Mededelingen van de Stichting voor Bodemkartering. 20 39-61. Wageningen. 1981 - Bakker, H. de en J. Schelling; Systeem voor bodemclassificatie voor Nederland; de hogere niveau's; 2de gewijzigde druk. Wageningen. 1966 en 1989. - Bakker, H. de; Veertig jaar Wageningse bodemkartering 1943-1983. Introductie van bodemkundige concepten. In: Buurman, P. en J. Sevink (red.), Van bodem kaart tot informatiesysteem; verzamelen en gebruiken van informatie over de Nederlandse bodem. Wageningen Pers, Wageningen. 1995. - Beekman, A.A.; Geschiedkundige atlas van Nederland, Holland, Zeeland en Westfriesland in 1300. Ill Zeeland. 's-Gravenhage. 1921. - Bennema, J. en K. van der Meer; De bodemkartering van Walcheren. De bodemkartering van Nederland XII. Versl. Landb. Onderz. no. 58.4. 's-Gravenhage. 1952. - Brus, D.J., G. Pleijter en C. van Wallenburg; Geomorfologische kaart van Nederland, schaal 1:50.000. Toelichting op kaartblad 48 Middelburg (gedeelte lijk), 47 Cadzand (gedeeltelijk). Wageningen/Haarlem. 1986. - Cate, J.A.M. ten en G.C. Maarleveld; Geomorfologische kaart van Nederland schaal 1 50.000.Toelichting op de legenda. Stichting voor Bodemkartering/ Rijks Geologische Dienst. Haarlem. 1977. 105

Walacria | 1996 | | pagina 107