Waarde en veel geliefde suster halen na een lange tijd van verbroken communicatie. Hij wilde de nieuwe, bedreigende werkelijkheid in de koloniën het hoofd bieden vanuit de socia le en religieuze zekerheid van zijn afkomst. De brieven worden bepaald door het karakter en de (religieuze) interesses van Enoch de Rapper, maar sommige patronen en onderwerpen in zijn brieven passen in een breder sociaal-cultureel verband. Genre Het schrijven van brieven is al eeuwenlang beoefend als literair genre, als wetenschappelijk medium, of als poëtische uitingsvorm. De leerlingen van de antieke retoricascholen oefenden zich in het schrijven van fictieve brie ven van beroemde persoonlijkheden, zodat diverse 'valse' brieven van beroemdheden in omloop zijn. In de Renaissance kwam de briefliteratuur in West-Europa pas goed tot bloei. Beroemd zijn de brieven van Erasmus, Lipsius, Vossius en Hugo de Groot, om ons tot onze eigen contreien te beperken. Niet wetenschappelijk en daarom dichter bij ons onderwerp waren de brieven van Maria van Reigersberg, de echtgenote van Hugo de Groot, die poogde haar zonen in den vreemde op het rechte pad te houden. Het dobbelen, het onverzorgd rondlopen en de grote sterfte onder de paar den van zoon Dirk, baarden haar veel zorgen. Zij verzuchtte: 'Mij dunckt, dat de ouders qualijc meer wijs ghenoegh zijn haer kinderen op te voeden.' En verder: 'Wat hebben de ouders all quellinge, daer zij geen zouden heb ben als de kinderen waren ghelijc men se zoude wenschen." Deze niet-wetenschappelijke brieven werden in de volkstaal geschreven. In het literaire genre bleef nog lang het Latijn dominant. Voor het eerst in Italië en daarna in andere landen kwam de volkstaal ook in gebruik voor literaire en wetenschappelijke briefwisselingen, al was de eigen taal nog geen gemakkelijk instrument voor de elegantie van het genre. In Engeland ver wierf de volkstaal al snel enige natuurlijke soepelheid en dit werd in de Romantiek gesublimeerd door het literaire genre van de roman in brief vorm.4 Ook in Frankrijk en in de Romantiek in Duitsland bereikte het schrijven van brieven zowel literair als wetenschappelijk een hoogtepunt met onder andere Blaise Pascal, Madame de Sévigné en Montesquieu met zijn Lettres persanes\ Goethe, Lessing en vele anderen6. Uiteraard kwam ook in de Nederlanden dit genre tot volle bloei. Beroemd is de Muiderkring waarin P.C. Hooft7 schitterde en Anna Maria van Schuurman haar talenten etaleerde; ook de brieven van Anna Roemers en Maria Tesseischade ver wierven faam door hun elegantie en gracieuze wendingen. Niet alleen in de brieven over ambtelijke bezigheden, over wetenschap en kunst, maar ook in de persoonlijke brieven, de vriendenberichten en de mededelingen over huiselijke aangelegenheden, poogde men een schitte ring van het woord te leggen, een epistolaire schoonheid na te jagen, het 109

Walacria | 1996 | | pagina 111