Waarde en veel geliefde suster goedgekozen woord op de juiste plaats te schrijven. Vondel* schreef zijn literaire brieven naar voorbeeld van Ovidius en zijn Franse en Engelse col lega-literatoren. Later zijn de briefromans van Aagje Deken en Betje Wolff en de gepubliceerde brieven van Bilderdijk, Bakhuizen van den Brink, Busken Huet en Multatuli bekende voorbeelden van het literaire genre geworden. De bestudering van deze vorm van briefwisselingen is een apar te vakwetenschap geworden, waarbij in diverse landen reeksen nationale uitgaven zijn bewerkt. In Italië is in de vorige eeuw gestart met de nationale uitgave Lettere di varii ilustrii Italiani del secoio XVIII e XIX. In Engeland was men al eerder begonnen wetenschappelijk en literair interessante brie ven te publiceren in Letters written by eminent persons in the XVII and XVIII centuries. Ook Frankrijk en Duitsland volgden10. Maar afgezien van bovengenoemde briefvormen is er altijd een grote stroom 'gewone' brieven geschreven, niet met het doel van publikatie. En ofschoon deze brieven vaak geen literaire waarde hebben, zijn ze bij lezing een belangrijke bron voor historische kennis en bieden ze ons inzicht in de mentaliteit van de schrijver en zijn sociale omgeving. Zeker de brieven die primair geschreven zijn door mensen ver van hun vaderland, vanuit de behoefte aan contact, bieden een boeiende kijk in de interessewereld van de 'gewone' man. Welke gebeurtenissen beschreef men, wat viel hun op in verre of nabije landen, welke gevoelens achtte men zo belangrijk dat ze per brief meegedeeld werden, wat miste men het meest? Vele brieven uit Nederlands-Indië, zowel reisbeschrijvingen, als brieven van gevestigde kolonisten en ambtenaren, predikanten en autoriteiten zijn geschreven en gelezen. Vooral de mensen die op verre, onbereikbare posten zaten, hadden een dringende behoefte aan contact via briefwisselingen. In grote lijnen kan men een driedeling in dit soort brieven aanbrengen. Sommige koloniale brievencollecties bevatten voornamelijk rapporten, memories of adviezen. Andere hebben de vorm van reisverslagen, journalen of dagboekaanteke ningen. Een derde groep bevat de persoonlijke aantekeningen, zieleroer- sels, bevindingen en ervaringen". Vaak wilde de briefschrijver de familie informeren over zijn nieuwe en onbekende leefomgeving". Alle drie soor ten vormen een aanvulling op elkaar, geven een completer en dieper beeld van de koloniale beleving en werkelijkheid. Onder deze derde categorie vallen de brieven van Enoch de Rapper uit Essequibo. Niet bijster interes sant, niet wereldschokkend, maar de allerindividueelste expressie van de allerindividueelste emotie. Enoch en Essequibo Wie was Enoch de Rapper? Hij werd op 6 maart 1736 geboren in Middelburg en droeg de naam van zijn vader, Enoch. Zijn moeder overleed in ieder geval vóór 1758, waarna vader Enoch hertrouwde en bij zijn twee- 110

Walacria | 1996 | | pagina 112