Waarde en veel geliefde suster uikerplantage aan de uriname, aquarel door I. Huygens, 1847. Rijksarchief in eeland.Van den /landere 159-22. melding van de politieke en sociale situatie in Essequibo ter illustratie van de aardse onrust en onveiligheid. Ook de uitwisseling van geschenken werd gememoreerd; uit Middelburg ontving hij met de grootste blijdschap kran ten, gebak, een bundeltje mirre en zelfs een bril, waar hij buitengewoon mee in zijn sas was. Hij stuurde naar de Zeeuwse familie rum, geld voor een 'soete mont', gember hoewel dat moeilijk te krijgen was en hij speciaal een kapitein die op Barbados voer erom had verzocht, handschoenen, vaatjes limoensap, en soms een mus (papegaai). Wat direct bij lezing op het eerste niveau - de feitelijke informatie - opvalt, is dat hij relatief weinig over de politieke en bestuurlijke omstandigheden schreef. Tussen neus en lippen door lezen wij iets over zijn plantage, de sla ven, en over de uitoefening van zijn functies lezen wij helemaal weinig. Wel memoreerde hij vaak de vele en zware financiële lasten. Men moest in Middelburg vooral niet denken in Essequibo een suikeroom te hebben. Het werk was zwaar en de lasten waren buitengewoon hoog. Hij herhaalde dat steeds18. De mededeling van de feitelijke gegevens blijkt zo bij nadere beschouwing vooral een mededeling van zijn zorgen en bekommernissen te zijn. Vooral de sociale onrust baarde hem zorgen, al wilde hij er niet te veel over uitweiden. Het hoorde bij de slechtheid van de wereld en in Enochs visie wel helemaal bij de West, waar de planters en scheepslieden toch veel meer vrijgevochten en onbehouwen waren dan in het vaderland. In het merendeel van de brieven wijdde hij er enkele regels aan, berustend, maar teleurge- 115

Walacria | 1996 | | pagina 117