Rampen en redders voor de Walcherse kust De storm van 18 juli 1924, voortlevend in de smartlap 'Als de klok van Arnemuiden', eiste het leven van vijftien bemanningsleden van vier hoog- aarsen uit Arnemuiden en Vlissingen. Omstreeks 5 uur 's ochtends was er nog niets aan de hand toen de vissersvloot zich ter hoogte van de Rassen bevond. Twee uur later stak er plotseling een noordwestenwind op die de vissers overviel. De meesten haalden het Oostgat, de ARM 17, ARM 24, VLI 2 en VLI 20 kwamen dwars in de zeeën, sloegen vol water en werden onder water gedrukt. De loodsboot 'No 1kon slechts één opvarende red den. De ramp trok nationaal grote aandacht. Voor de achtergebleven ver wanten werd 50.000,- ingezameld.11 Rampen waarbij vissersvaartuigen betrokken waren werden vaak veroorzaakt door plotseling opstekende stor men. Zo ook de ramp van 11 september 1903 waarbij ter hoogte van de Roompot vijf Arnemuidse hoogaarsen waren betrokken en 13 vissers het leven lieten.11 Tussen 1856 en 1976 zijn circa 50 vissersschepen uit Arnemuiden, Veere en Vlissingen door storm, aanvaring, oorlogsfeiten, ontploffingen of anderszins verloren gegaan. Hierbij kwamen 72 vissers om het leven.14 Door het grootscheepse archiefonderzoek, de daaropvolgende vondst van het schip en de berging van een groot aantal voorwerpen is veel bekend over de laatste reis van 'het Vliegend Hart'.15 De plek des onheils was in dit geval de drempel in de Deurloo. Toen men hier te weinig diepgang had gemeten om deze drempel te nemen had men voor anker moeten gaan. Door de zware zeegang was dit niet goed mogelijk en kwamen beide schepen muur vast te zitten. De 'Anna Catharina' werd zwaar beschadigd en verging bin nen een half uur. 'Het Vliegend Hart' raakte los maar verging korte tijd De onthulling van de gedenksteen op de begraafplaats van Arnemuiden ter nage dachtenis van de bij de ramp van 18 juli 1924 omgekomen vissers (Gemeentearchief Veere). 132

Walacria | 1996 | | pagina 134