De Engel van Vlissingen daarom genegeerd en op 2 december 1943 werd Van Woelderen vrijgelaten. Pas in het begin van 1944 gingen de Duitsers zich ernstig bezighouden met de voorbereidingen voor het vernietigen van industrieën en haveninstalla ties in West-Europa en in mei werd op de scheepswerf De Schelde 2000 kg springstof aangevoerd. In juni 1944 werd Bednar vrijgelaten. Hij woonde in Utrecht en via een broer van Van Woelderen, die advocaat in Utrecht was, zocht hij inderdaad contact met de directie van De Schelde. Enkele directieleden vertrouwden de zaak niet, maar toch werd besloten met hem in zee te gaan. Via ingewik kelde omwegen werd een deel van de afkoopsom van 40.000,— aan Bednar overhandigd, die hij nodig zei te hebben om zich van de medewer king te verzekeren van een hooggeplaatste Duitser. Het hele complot werd daarna door Bednar aan de Sicherheitspolizei verraden, maar dat had voor de directie van De Schelde geen gevolgen meer omdat de Sicherheitsdienst na Dolle Dinsdag uit Zeeland was gevlucht. De werf gered Na de bevrijding bleek dat alle kades van Binnen- en Buitenhaven waren veranderd in een maanlandschap maar de werf was op wonderbaarlijke wijze aan totale vernietiging ontsnapt zodat de directie zich wijs prees met haar dubieuze transactie. Groot was de ontgoocheling toen Bednar werd gearresteerd als V-mann van de Sicherheits-polizei en oplichter, zodat het hele verhaal van de rol van de directie in de lucht kwam te hangen. Toch hebben de directie en Van Woelderen nog heel lang in de onschuld van Bednar geloofd, zelfs tegen beter weten in, en de broer van Van Woelderen en een broer van een directielid van De Schelde, Mr. Wesseling, hebben hem in 1947 nog als advocaten verdedigd toen Bednar in hoger beroep ging, waarbij zijn straf werd verminderd van vijftien naar zes jaar. Er moest dus nog een andere beschermengel van Vlissingen zijn. Die bleek ook een Duits uniform te dragen maar niet van de Luftwaffe, zoals u mis schien van een engel zou verwachten, maar van de Kriegsmarine. De Engel van Vlissingen Het gaat om de Duitse Ortskommandant van Vlissingen, Dr. Hans Heinze. De chirurg Jens kende hem uit de vooroorlogse periode als de directeur van de Biologisch-dynamische landbouwgemeenschap N.V. Loverendale in Oostkapelle. Om Jens niet te compromitteren was Heinze zo kies hem niet meer te groeten toen hij in 1940 verplicht werd het gehate uniform te dra gen. Drie Vlissingse artsen hadden de Ortskommandant onder druk gezet; Jens, Sissing en Wolters. Zij beweerden in contact te staan met het Inter nationale Rode Kruis in Genève en stelden Heinze persoonlijk verantwoor delijk als door explosies op de scheepswerf het nabijgelegen ziekenhuis 16

Walacria | 1996 | | pagina 18