De Engel van Vlissingen jaar oud, met een blozend gezicht en levendige ogen. Hij droeg een gebreid kalotje op zijn lange witte haar en was gekleed in een korte regenjas met capuchon. We dronken een kop chocolade en wandelden een hele middag door zijn voormalige Standort waarbij hij zijn levensloop vertelde. Hij was tijdens de Eerste Wereldoorlog, als 19-jarige, Leutnant zur See geworden in de Duitse Kaiserliche Marine. Na zijn studie in de jaren dertig in Nederlands Indië terechtgekomen, en in 1935 eerst bedrijfsleider en later directeur geworden op NV Loverendale in Oostkapelle. In 1940 had hij nog onvoldoende Nederlandse jaren verzameld om genaturaliseerd te worden, zodat hij bij de Duitse inval werd geïnterneerd en opgesloten in het fort Ellewoutsdijk en spoedig daarna door de S.S. bevrijd. Hij moest naar Duitslands Admiraal die al snel doorhad dat Heinze geen man van vuur en staal was, zodat hij voortdurend baantjes op Walcheren kreeg als assistent van de Hafenkommandant, van de Seekommandant en aan het eind van de oorlog, in de rang van Kapitan-Leutnant, als Ortskommandant van Vlissingen. Op deze wijze kon hij de hele oorlog leiding blijven geven op Loverendale waar zijn vrouw de de land- en tuinbouwgemeenschap met een natuurlijke autoriteit bijeen hield.(zie verder: De biografie van Dr. Hans Heinze door Dr. M.E. Nordlohne en zijn betrekking tot de anthroposofie). Het opblazen tweemaal afgeblazen Dan wordt het spannend. De Britse R.A.F. heeft begin oktober 1994 de dij ken gebombardeerd en het eiland staat onder water. De geallieerden staan in Breskens en aan de Sloedam. Op 29 oktober komt het bevel om in de komende nacht de havens van Vlissingen te laten springen en Ortskommandant Heinze krijgt van de adju dant van de marinecommandant Aschmann, Oberleutnant Wiester, de boodschap de binnenstad van Vlissingen te ontruimen, omdat ook de scheepswerf De Schelde de lucht in gaat. Wiester is antroposoof, net als Heinze, en de mannen vertrouwen elkaar volkomen. De marine kan de half slachtige voorbereidingen van de landmacht niet waarderen en heeft vijftig mijnen van 1000 kg op de werf afgeleverd. Er is geen tijd meer om die in te graven zodat ze boven de grond tot ontploffing zullen worden gebracht. Door de luchtdruk en het rondvliegend schroot zullen de gevolgen ver schrikkelijk zijn voor de binnenstad en voor het Sint Joseph-ziekenhuis in de Van Dishoeckstraat, dat door de inundatie van het Bethesda-ziekenhuis de enige medische hulppost in Vlissingen is. Heinze vindt de vernieling zinloos en misdadig maar kan op grond van zijn lagere rang niets anders doen dan gehoorzamen. Hij krijgt echter een ingeving, die hij later de 'De Engel van Vlissingen' zal noemen. Hij ontdekt een discrepantie tussen het Führerbefehl de Vesting Vlissingen tot de laatste man en de laatste patroon te verdedigen en de order de scheepswerf op te blazen. Immers, door het 18

Walacria | 1996 | | pagina 20