De Engel van Vlissingen De nacht van 29 op 30 oktober davert van de explosies van de kaden van Binnen- en Buitenhaven. Een blok basalt treft de electriciteitscentrale van de P.Z.E.M. aan de Koningsweg, zodat die uitvalt. Heinze weet dat de stil gelegde centrale een weerloze prooi zal zijn voor het Sprengkommando. Voor zijn inzet dat te voorkomen kunnen we het beste het rapport van de bedrijfsleider A.F. Linse van de P.Z.E.M. van 27 december 1944 volgen. Maandag 30 oktober 1944 Bij inspectie bleek dat de horizontale pijp van de zuigleiding van turbine 7 is gescheurd over een lengte van 75 cm. Daar niemand meer op De Schelde mocht komen besloot ik geen aanstalten meer te maken om stroom te gaan leveren. Na besprekingen met cle Ortskommandant, o.a. Beer en de Bau-aufsicht was het hun duidelijk dat ik niet meer op gang kon komen zon der hulp van de stroom van de electrische centrale van De Schelde op de hoek van de Scheldestraat en de Aagje Dekenstraat). Deze centrale zou 's avonds opgeblazen worden. Te 20.00 uur kwam de Ortskommandant bij mij aan huis en stelde de eis dat wij voor 11.00 uur de volgende morgen moesten gaan draaien. Deed ik dat dan zou de electrische centrale van De Schelde niet worden opgeblazen. Bovendien zou ons bedrijf de P.Z.E.M. alsdan gespaard blijven. Ik beloofde op tijd stroom te zullen leveren mits de centrale van De Schelde ons op tijd van stroom kon voorzien en stelde tevens de voorwaarde dat er voldoende benzine zou komen voor de hulp- benzine-aggregaten en de keuken in bedrijf zou worden gesteld. Dit werd te 22.00 uur toegezegd. Dinsdag 31 oktober Te 7.00 uur aangevangen met het opstoken van de ketels 8 en 9 en om onge veer 11.00 uur werd de stroomlevering hervat. De Ortskommandant kwam om 8.00 uur om zich te overtuigen of aan de afspraak van de vorige dag gevolg werd gegeven. Gelukkig bemerkte hij niet dat ik zonder hulp van De Schelde op gang kwam. Inmiddels is het dus 31 oktober. In Middelburg is er nog steeds geen besluit genomen over het opblazen van de scheepswerf en dat betekent opnieuw uitstel in de overtuiging dat men nog tijd genoeg heeft, maar dat blijkt een vergissing te zijn. De volgende nacht 1 november) begint een verschrikke- lijk artillerie-bombardement en in het donker landen de Commando's in het Slikhaventje op een paar honderd meter afstand van de scheepswerf. Als er vanuit het Duitse hoofdkwartier in Hotel Britannia een officier naar de werf wordt gestuurd voor een laatste vertwijfelde poging de werf alsnog op te blazen, wordt hij beschoten. Alle verbindingen zijn verbroken en het Sprengkommando is nergens te bekennen. Het front blijkt al over het ter- 20

Walacria | 1996 | | pagina 22