Biografie van dr Hans Heinze ducten, en die ook ander onderzoek deed voor de in 1924 door Rudolf Steiner aangegeven biologisch-dynamische landbouwmethode. In 1931 kwam Hans in Gelsenkirchen-Schalke een verzinkerijbedrijf te hulp, waarvan hij bovendien al gauw alléén de verantwoordelijkheid voor de sanering moest dragen, omdat de eigenaar en anthroposoof Kurt E.G. Wirtz (1896-1963) ziek werd. Hierdoor kreeg hij veel ervaring op het gebied van bedrijfsorganisatie, financiële afwikkelingen, boekhouding, prijsbinding tezamen met concurrerende bedrijven in de groot-industrie en dat alles in een crisistijd. Door deze ervaringen op anthroposofisch, land bouwkundig en zakelijk gebied verrijkt, kon hij in 1935 Hitler-Duitsland verlaten en via Ehrenfried Pfeiffer eerst procuratiehouder en op 1 augustus 1936 directeur worden van de op 8 september 1926 opgerichte biologisch- dynamische cultuurmaatschappij Loverendale N. V. op Walcheren, toenter tijd met 150 hectare zware landbouwgrond, 7 hectare tuinbouwgrond, een bakkerij en melkverwerking. Op deze grond, die mejuffrouw Maria Tak van Poortvliet (1871-1936) bezat in Oostkapelle (de Jacobahoeve was de eer ste) en Serooskerke (Hof ter Linde kwam iets later), had zij Ehrenfried Pfeiffer in 1927 de mogelijkheid geboden een biologisch-dynamisch bedrijf te starten, maar door de financiële wereldcrisis van 24 oktober 1929 was er een stagnatie opgetreden. Door velerlei maatregelen kon Hans Heinze de ontwikkeling van het bedrijf weer op gang brengen. Daarbij was het altijd zijn streven dat het een Nederlands bedrijf zou zijn met een Nederlandse bedrijfsgemeenschap. Hij wilde in 1939 zelf ook Nederlander worden, maar toen ontbrak er een kleinigheid aan het aantal Hollandse jaren omdat zijn Indische jaar maar half telde. Dit zou grote gevolgen heb ben! DeAnthroposofische Vereniging in Nederland werd na de Duitse inval door de toenmalige voorzitter dr F.W. Zeylmans van Emmichoven in mei 1940 direct zelf boven gronds opgeheven, waardoor ledenadminis tratie en archief bij huis zoeking onvindbaar bleven voor de nazi's. Want nadat hij in mei 1940 als Duitser zes dagen in Fort Ellewoutsdijk geïnterneerd was geweest, moest hij dienst nemen als marine-officier bij de Duitse zeemacht (onderduiken was onmogelijk). Blijkbaar was het bij de Duitsers niet goed doorgedrongen dat Heinze een anthroposoof was, want na het verbod van 1 november 1935 van de Anthroposofische Vereniging in Duitsland*, berichtte Martin Bormann in een geheim schrijven van 31 juli 1939 dat de Fiihrer had besloten om vroegere(l) vrijmetselaren en de nog gevaarlijker(!) anthroposofen niet toe te laten tot Partei en Wehrmacht. Hitler had overigens reeds in de Völkischer Beobachter van 15 maart 1921 op de anthroposofie gescholden, waarna op 15 mei 1922 in München een - mislukte aanslag op Rudolf Steiner werd gepleegd door een 'volkse stoot troep'. Tijdens de oorlog kon Heinze alleen vrijuit spreken met zijn vrouw, met 25

Walacria | 1996 | | pagina 27