Biografie van dr Hans Heinze Oberleulnant H.Chr. Wiester (1910-1982) en met de zangeres Frau Heidtmann. allen anthroposoof en dus anti-nazi. Met Wiester samen redde Heinze niet alleen de Scheldewerf, het bouwnummer 214 daarop (de latere 'Willem Ruys') en de PZEM, maar op 2 november 1944 ook nog het leven van een Duitse matroos. Deze matroos ging namelijk op 1 november 1944 op eigen houtje naar Zierikzee. maar viel daar in handen van de marine commandant Aschmann. Heinze en Wiester maakten echter zijn desertie ongedaan door hem weer in Veere aan land te zetten, zodat hij niet wegens Fahnenflucht geëxecuteerd zou worden. Zo iets was volgens Heinze alleen maar mogelijk bij de marine. En dat geldt waarschijnlijk ook voor het feit dat hij zelf als anthroposoof toch bij de marine kwam en bovendien nog tegelijkertijd leiding kon blijven geven aan Hof ter Linde. De overige oorlogsbelevenissen van Heinze worden beschreven in het arti kel van A.H. van Dijk. Heinze heeft in 1990 ook zelf aan burgemeester en wethouders van Vlissingen en aan de Schelde-directie een uitgebreid ver slag gezonden van zijn rol bij de gebeurtenissen in oktober/november 1944. Een antwoord kreeg hij niet. Na onze bevrijding dook Heinze eerst onder in Friesland, maar hij gaf zich zelf daarna over. Hij kwam in juli 1945 in een krijgsgevangenenkamp bij de Eems. maar in augustus werd hij als agrariër al weer vrijgelaten ten behoe ve van het tuinbouwbedrijf van zijn zwager Kurt Willmann in Petershagen. Vanaf september 1945 was hij in Stuttgart, zonder werk, maar daar ont moette zijn vrouw 'toevallig' op straat de voormalige stagiaire op Hof ter Linde, de Amerikaan Fentress Gardner (nomen est omen). Gardner was in oktober 1940. op initiatief van de Amerikaanse ambassade in Nederland, via Zweden naar Petsamo gereisd, teneinde met de laatste boot uit Europa naar de U.S.A. te ontkomen voordat de U.S.A. deelnamen aan de oorlog. Heinze was Gardner daarbij behulpzaam geweest. Gardner was in 1945 eerst 'agricultural officer" en later 'Chief of the Legislative Coordination Branch of OMG (Office Military Government) Württemberg-Baden', een tak van dienst die op zoek was naar niet-nazi's voor de te vormen Duitse overheid. Daardoor had hij de mogelijkheid om de Heinze's te helpen aan werk in een positie van waaruit zij de biologisch-dynamische landbouw konden doen herleven, en aldus geschiedde! Gardner, in 1914 geboren op een grote ranch in Colorado, werd lid van de AAG in 1947 met Heinze als borg, en kon na een lange carrière in staatsdienst als 'cultural officer' in 1972 eindelijk zijn jeugddroom verwezenlijken als mede-stichter van het biologisch-dynamische bedrijf Hawthorne Valley Farm' annex 'Hawthor ne Valley School' (Vrije School) in Harlemville NY. Heinze zei over de hulp, die hij Gardner in 1940 kon bieden, en die hij in 26

Walacria | 1996 | | pagina 28