Andreas Oosthoek, de gedichten en de dichter Lo van Driel Signalement Andreas Oosthoek (*1942) publiceerde in 1987 bij Uitgeverij Meulenhoff te Amsterdam een bundel gedichten onder de titel De bladen terug. Die bundel vormt een keuze uit gedichten die in de jaren 1959 tot 1986 zijn geschreven. De bladen terug was een eerste bundeling, een kritische keuze. In plaats van een chronologische ordening koos Oosthoek voor een inde ling in enkele afdelingen. De eerste afdeling Een klein eiland bestaat vooral uit jeugdverzen. Het Zeeuwse landschap wordt in deze reeks in verschillen de verschijningsvormen nadrukkelijk maar niet zonder ironie opgeroepen. Vervolgens bevat De bladen terug het tweeluik De dagen van november. Uit de volgorde blijkt overigens hier de doordachte opbouw:de reeks voor het tweeluik De dagen van November eindigt met het gedicht 'Oktober' Een derde reeks gedichten is samengebracht onder de titel Doortocht. Deze serie is wat de motieven betreft volstrekt niet op Zeeland of het Zeeuwse landschap gericht. Veel titels en situaties hebben betrekking op Frankrijk en Zwitserland. De vierde reeks gedichten Voor en na Martijn heeft als thema een voorbije relatie met een inmiddels gestorven jongen. De dichter roept in beeldende schetsen een leven en een verhouding terug. Hij spreekt de dode jongen toe, ernstig én relativerend. De laatste reeks, Terzijdebestaat uit een serie gedichten die onderling weinig verband schijnen te hebben. In deze gedich ten komen veel onderwerpen uit kunst en letteren voor. Zo is er een gedicht dat 'Bij Escher' heet. In een ander gedicht, 'Zomer met Betje' komt Betje Wolff te voorschijn, terwijl we aan het eind ook kennis gemaakt hebben met Belle van Zuylen. Van Oosthoek verscheen in 1993 een tweede bundel onder de intrigerende titel Tijger en Lam, in de befaamde Slib-reeks (nr. 62, op de markt gebracht door de Stichting Kunstuitleen Middelburg). Dit bibliofiel uitgegeven en bijzonder vormgegeven boekje werd gedrukt op een soort transparant rijst papier, waardoor het oosterse karakter van de bundel werd gemateriali seerd. Wie de twee bundels overziet, wordt getroffen door de verschillen èn de overeenkomsten. De achtergrond en de vormgeving van beide bundels zijn sterk verschillend. Het Zeeuwse en West-Europese landschap is vervangen 30

Walacria | 1996 | | pagina 32