Een kruidentuin in de Abdij Vanwege de beperkte, nogal schaduwrijke ruimte zijn ze niet geordend op categorie, maar vooral op hoogte, kleur en zongevoeligheid. Voor degene die meer wil weten over het gebruik en de herkomst ervan, ligt bij de ingang van de tuin een boek waarin een beschrijving van de verschillende planten te vinden is. Er is zoveel mogelijk gezocht naar de oude variëteiten. Op een enkele uit zondering na: in de tuin staan meerdere Muntsoorten en een aantal daarvan is niet terug te vinden in de oude geschriften. We hebben deze concessie gedaan in de hoop dat veel weelderig tierende Munt op den duur een nieu we inhoud zal geven aan de naam van het Muntplein! Zover is het nu nog niet. Immers, net als elke andere tuin heeft deze jonge kruidentuin tijd nodig om alles wat erin is geplant tot wasdom te laten komen en langzamerhand uit te groeien tot een volwassen tuin. Het zal even duren, maar misschien kan het Muntplein voor de bezoekers dan weer wor den wat het Pandhof vroeger voor de kanunniken was: een groene plek, waar rust en harmonie heersen. Geraadpleegde werken: Beckwith, J.: Vroeg-Middeleeuwse Kunst. Uitg. Gaade, Veenendaal, 1970. Bremness, L.: Kruiden. Uitg. Bosch en Keuning, 1992. Dodoens, R.: Cruydt-boeck. Uitg. Plantijn, Antwerpen, 1644. Garland, S.: De Kruidentuin. Zuid-Hollandse Uitgeversmaatschappij, 1994. Hoeksema, H.: Hortus Naturalis. Uitg. Ceres, Gerkesklooster, 1990. Lussanet de la Sablonière, H. de: Restauratie Abdijgebouwen Middelburg. Uitg. Van Saane, Amsterdam, 1951 Stary, F.: Geneeskrachtige Planten. Uitg. R B, Lisse, 1994. Stuip, R.E.V. en Vellekoop, C.: Tuinen in de Middeleeuwen. Uitg. Verloren, Hilversum, 1992. Unger, W.S.: De Monumenten van Middelburg. Uitg. N.V. Leiter-Nypels, Maastricht, 1941. 58

Walacria | 1996 | | pagina 60