Bossen en buitenplaatsen van de Manteling Het veranderende gebruik van het buitengebied bij Domburg (minder agra risch en meer nadruk op recreatie) bedreigt de kwaliteit van het landschap. Ook de interne kwaliteit van de buitenplaatsen wordt bedreigd als gevolg van het toenemen van het recreatieve gebruik. De als particuliere 'tuin' ont worpen buitenplaatsen worden nu door massaal bezoek overspoeld. De her nieuwde belangstelling voor buitenplaatsen kan hier uitkomst bieden. Plannen voor aanpassing van bestaande buitenplaatsen aan het hedendaag se gebruik worden thans breed gedragen. De opkomst van een nieuwe buitenplaatsencultuur biedt mogelijkheden om nieuwe duurzame land schappelijke kwaliteiten in de Manteling te realiseren. Verder kunnen recreatieve functies, die in de bestaande buitens om begrijpelijke redenen beleidsmatig geen 'onderdak' krijgen, in nieuwe buitens wellicht makkelij ker worden ingepast. De Romeinse brug, waarschijnlijk gebouwd ussen 1796 en 1807 bron: Wim Meulen- kamp, 1995). Echt omeins is de brug dus allerminst. Oorspronkelijk was de rug met veldkeien bekleed. Bekend is dat de brug kort na het ereed komen is her- )ouwd. In 1967 is de uit oostermoppen opge- okken brug gerestau- eerd. De brug vormt ■en wezenlijk onderdeel an de aanleg in land schapsstijl. Op dit oment zitten er weer rote scheuren in. akkundige restauratie dringend gewenst. Herstelplan Westhove van Staatsbosbeheer Voor de buitenplaatsen Westhove, Berkenbosch en Duinbeek heeft Staatsbosbeheer een herstelplan opgesteld. Dit herstelplan is begin jaren negentig tot stand gekomen. In 1995 is met de uitvoering een voortvarend begin gemaakt. Via een subsidie van het waterschap Walcheren en bijdra gen van de provincie Zeeland en de gemeente Domburg bestond de moge lijkheid het gehele grachtenstelsel van de buitenplaats Westhove op te knappen. Hiertoe moest op uitgebreide schaal worden gebaggerd. Het hout dat langs de randen van de bosvij ver jarenlang vrij had kunnen uitgroeien moest worden verwijderd, om kranen, draglines en baggerboten hun werk te kunnen laten doen. Rond het kasteel was de situatie zo ernstig dat van een gracht eigenlijk geen sprake meer was: het water was veranderd in één rot tende massa blad. Het werk startte met een grote kap-operatie. De contouren van de grachten en van het kasteel Westhove werden weer zichtbaar. Vooral dit laatste was voor veel inwoners van Walcheren een aangename verrassing. De imposan te aanblik van het kasteel komt weer ten volle tot zijn recht. Het parkgebied voor het kasteel heeft zijn oorspronkelijke aanleg in landschapsstijl herkre gen. Een grote weide met boomgroepen ligt juist voor het kasteel. De boomgroepen ondersteunen de vista (zichtas) op de Romeinse brug2. Oevers zijn opnieuw in profiel gebracht en bosranden herplant. Op vanuit de landschapsstijl markante plaatsen zijn Rhododendrongroepen aange plant. Dit is het geval aan weerszijden van de Romeinse brug en aan beide zijden van het pad rond 'de bron'. Deze bron ligt juist achter de Romeinse brug. Opvallend was dat de bron. die decennialang niet heeft gefunctio neerd, na voltooiing van de baggerwerkzaamheden. in staat was de bosvij- ver binnen enkele weken volledig op het gewenste peil te brengen. Het water is nu helder en zit weer vol leven. 65

Walacria | 1996 | | pagina 67