Bossen en buitenplaatsen van de Manteling Slotgracht van het kas teel Westhove voor de uitvoering van de bag- gerwerkzaamheden. De gracht is volledig gevuld met een rotten de bladmassa, waarin geen planten- of die renleven mogelijk is. Een belangrijk aspect van het herstelplan van Westhove en omgeving is de reconstructie van het padenstelsel. Vóór het kasteel zijn in samenhang met de aanleg van de weide reeds nieuwe paden aangelegd. Deze paden spelen in op de aanleg in landsschapstijl, maar zorgen tevens voor een duidelijke route naar het strand. Voorheen moest het publiek via tal van sluippaden door het bos zijn weg zoeken. De vegetatie had hier vergaand van te lijden. Ook in de buitenplaatsen Berkenbosch en Duinbeek zal het padenstelsel (gefaseerd) worden verbeterd. Bovendien wordt een begin gemaakt met de verjonging van het bos en de lanenstelsels. Ook dit gebeurt gefaseerd. Bos en lanen van het hele gebied verkeren in de stervensfase. Eiken die nog een eeuw mee kunnen zijn er vrijwel niet. Een zorgelijke situatie. Het is echter niet onlogisch dat een dergelijke toestand is ontstaan. Het bos is immers vrijwel gelijktijdig aangeplant. Alle bomen zijn even oud en komen dus 'gelijktijdig' aan hun eind. In bosverband vindt de bosverjonging pleksge- wijs en verspreid plaats. Lanen worden per laan als één geheel aangepakt, te beginnen bij de allerslechtste. Het uiteindelijk effect van de hersteloperatie bij Westhove zal pas over enige jaren te zien zijn. Doordat het kasteel weer zichtbaar is, wint het gebied al aan uitstraling. Jonge bomen en struiken hebben, zeker aan de kust, tijd nodig om omvang en allure te ontwikkelen. 66

Walacria | 1996 | | pagina 68