Bossen en buitenplaatsen van de Manteling Ontwerptekening van de heemtuin bij Westhove, de Hortus Zeiandiae. Hortus Zeiandiae bij Westhove Door de directie van het Zeeuws Biologisch Museum is aan Bosch en Slabbers tuin- en landschapsarchitecten gevraagd een heemtuin te ontwer pen op het terrein binnen de gracht achter het kasteel Westhove en de oran jerie. Een belangrijk onderdeel van de vraag was een tuin te ontwerpen die past in de historische omgeving. Ten behoeve van de baggerwerkzaamhe- den zijn de oevers van het eiland eveneens ontdaan van opgaande beplan ting. De resterende beplanting was zodanig onsamenhangend dat deze niet in de tuin kon worden ingepast. Er moest vanuit een kale situatie worden begonnen. De heemtuin. die Hortus Zeiandiae (tuin van Zeeland) wordt genoemd, kan gezien worden als een eigentijdse functie binnen het historische gebied. De basisaanleg vertoont hier (in tegenstelling tot het parkdeel van Westhove) nog alle kenmerken van de achttiende eeuw. De gracht is ontsnapt aan "ver- landschappelijking' in de negentiende eeuw en heeft het oorspronkelijke tracé volledig behouden. In de zichtas vanuit het kasteel op de polder ver breedt de gracht zich tot een halfronde kom. Dit is karakteristiek voor de achtliende-eeuwse formele aanleg. De uitgangspunten pleitten er sterk voor bij het ontwerp voor de heemtuin aansluiting te zoeken bij de achttiende- eeuwse stijlkenmerken. Een formele opzet van de tuin lag hier dan ook voor de hand. Op zichzelf is dit een bijzonder gegeven, want 'formele' heemtui- nen zijn er niet zo veel. De architectuur van heemtuinen is dikwijls juist quasi natuurlijk met veel ronde vormen. 68

Walacria | 1996 | | pagina 70