'Kwaede grond en zachte zaevel...' geschapen of ingepolderd? Ruim een halve eeuw veldbodemkundig onderzoek op Walcheren. Gerrit Pleijter Ruim 50 jaar geleden publiceerde A.W. Vlam de eerste bodemkaart van Walcheren als resultaat van onderzoek van de bodem zelf. Een halve eeuw later zijn opnieuw bodemkaarten van dit voormalige eiland verschenen. Het lijkt erop dat deze kaarten de afsluiting vormen van ruim vijf decennia systematisch aardkundig onderzoek op Walcheren. Gedurende deze perio de is heel wat kennis over bodem en landschap verzameld en neergelegd op kaarten en in rapporten. Wie de moeite neemt ze nog eens door te nemen, krijgt een aardig beeld van de ontwikkeling die het veldbodemkundig onderzoek heeft doorgemaakt. In dit artikel geven we een overzicht van de aardkundige kaarten die van Walcheren zijn verschenen en doen we een poging om, als resultaat van ruim 50 jaar graven en boren in de bodem, het aardkundige gezicht van Walcheren te schetsen. Betekenis van veldbodemkundig onderzoek Veldbodemkundig onderzoek of 'bodemkartering' is een activiteit die gericht is op het onderzoeken van de relatie tussen functie en eigenschap pen van de bodem. Vrijwel geen enkele opdrachtgever is geïnteresseerd in een fraaie bodemkaart op zich. Hij wil informatie over de gebruiksmoge lijkheden van de grond. Daarom moeten juist die kenmerken in kaart wor den gebracht die een rol spelen bij het gebruik van de bodem voor een bepaald doel. Een akkerbouwer wil weten of hij een bepaald gewas kan telen of welke verbeteringen hij moet aanbrengen om het gewas beter te laten groeien. Een plannenmaker vraagt naar de samenhang van de bodem met de overige elementen in het landschap opdat hij een zodanig plan kan ontwikkelen dat optimaal rekening houdt met de natuurlijke bodempatro nen. Het is duidelijk dat de functies van de bodem divers zijn: groeiplaats voor land- en tuinbouwgewassen en bomen, verblijfplaats voor vee en recreanten, onderdeel van ecosystemen, leverancier van delfstoffen (klei, zand en grind), drager van bebouwing en wegen. Kortom, vrijwel iedereen en alles heeft op een of andere manier iets met de bodem te maken; op de meest directe wijze via de grond in de eventuele eigen tuin. Door de vele functies van de bodem is grond in een klein en dicht bevolkt land als Nederland uitermate schaars. Het is dan ook zaak het beschikbare bodemareaal optimaal te benutten. Kennis van de eigenschappen van de gronden is de sleutel hiertoe. Vandaar dat in het verleden door de toenemen- 78

Walacria | 1996 | | pagina 80