Kwaede grond en zachte zaevel. meter diepte met de bedoeling het verband tussen de kreekruggen en het ontbreken van veen op kaart vast te leggen. De bodemkaart, schaal 1:50.000, bevat dan ook slechts drie onderscheidingen: - begrenzing van de veenloze stroken; - hogere delen met veen; - lagere delen met veen. De aanwaspolders bij Vrouwenpolder staan als veenloos op de kaart aange geven, maar merkwaardigerwijs heeft Vlam de veenloze polders van Nieuw- en St. Joosland niet als zodanig vermeld. De na-oorlogse aardkundige kaarten In de periode na het verschijnen van de kaart van Vlam zijn verscheidene kaarten gepubliceerd die op de bodem van Walcheren betrekking hebben. Daarbij onderscheiden we kleinschalige overzichtskaartendie landsdek- kend zijn en grootschalige detailkaartendie onder andere van het gebied Walcheren zijn vervaardigd. Inmiddels zijn van de Bodemkaart van Nederland, schaal 1 50.000, alle kaart- bladen gepubliceerd. Daarmee is een eind gekomen aan een periode van ruim dertig aar veldbodemkundig onderzoek ten behoeve van deze kaart. Het systematisch ver vaardigen van de Geomorfologische Kaart van Nederland, schaal 1:50.000, is stopgezet, terwijl dat van de Geologische Kaart van Nederland, schaal 1:50.000 nog steeds plaatsvindt. Overzichts- en detailkaarten Overzichtskaarten op een schaal van 1:50.000 en kleiner zijn veelal lands- dekkend. De reeds genoemde kaart van Staring is in de loop der jaren gevolgd door een reeks van bodemkaarten van Nederland. We noemen de kaart van de hand van Edelman (Edelman, 1960). Eén van de bekendste kaarten is de Bodemkaart van Nederland, schaal 1:200.000, in het spraak gebruik de 'Nebo' genoemd. Bij deze kaart van de provincie Zeeland is een aparte toelichting gepubliceerd (Van der Sluijs et al., 1965). Tot de landelijke overzichtskaarten behoort ook de bodemkaart met toelich ting (de bladen 42 West en Oost Zierikzee en 47/48 West Cadzand/ Middelburg), waarvan ondermeer Walcheren deel uitmaakt en die in de reeks van de Bodemkaart van Nederland, schaal 1:50.000, recentelijk is verschenen (Pleijteren Van Wallenburg, 1994). Bijzonder is dat we hiermee in Zeeland over drie landelijke aardkundige overzichtskaarten, schaal 1:50.000, kunnen beschikken: de geologische kaart (Van Rummelen, 1972), de geomorfologische kaart (Brus et al., 1986) en de genoemde bodemkaart'. Detailkaarten worden vervaardigd in opdracht van derden. In negentig pro cent van de gevallen vindt het bodemkundig onderzoek plaats in het kader van landinrichting. Deze grootschalige kaarten, overwegend schaal 110.000, bieden de mogelijkheid om het bodempatroon nauwkeuriger en met meer bijzonderheden weer te geven. 81

Walacria | 1996 | | pagina 83