Van de redactie in de abdij in harmonie met het verleden als een groene oase voor het heden vorm en inhoud te geven. Uit een andere tijd en van een ander formaat zijn de tuinen van historische buitenplaatsen op Walcheren. Veel van die buitenplaatsen ontstonden in de 17de eeuw en verdwenen in de 19de. Hoe staat het er nu voor met die nos talgische plekjes van patriciërs en regenten? Wat doen we ermee, en vooral: hoe integreren we dat verleden in de toekomst van ons landschap, van onze woonomgeving? Een blik terug en een blik vooruit. Dat biedt het verhaal van J.W. Bosch. Hoe hebben de plannenmakers zich voorgesteld dat we in de toekomst naar kasteel Westhove kunnen kijken, wat komt er van de Hortus Zeelandiae bij het Zeeuws Biologisch Museum terecht, en hoe past het landgoed Hoogduin, waar vroeger de buitenplaatsen 't Hof Landlust, *t Hof Hooge Duyn en 't Hof Duinvliet in lagen, in de ideeën voor herstel en behoud? Er wordt zelfs gedacht over de aanleg van een geheel nieuwe bui tenplaats! Zou de Domburgse Manteling dan toch weer een allure kunnen krijgen, die uitstijgt boven dat van de massale recreatie-optrekken, die de laat-20ste eeuwse ontwikkeling van het achterland van de kust lijken te kenmerken? Hoe je het wendt of keert, bij alles watje doet speelt de bodem een rol. Er was ooit een medewerker van de Stichting Bodemkartering (STIBOKA), die deze zin als lijfspreuk had. Je kon geen voorbeeld zo gek verzinnen, of hij wist het terug te brengen tot de noodzakelijke voorwaarde van een bodem. Pleyter doet in Walacria de geheimen van de bodem van Walcheren uit de doeken. Hij doet dat in het perspectief van hoe bodemkundigen in het verleden de bodemeigenschappen in kaart brachten. Dat maakt zijn artikel tot een uiterst interessante ontdekkingsreis door de geschiedenis van de bodemkartering en tegelijkertijd door de grondslagen van het Walcherse landschap. Dat is het avontuur van het vinden van de resultaten van bodem vormingsprocessen en de wetenschappelijke creativiteit om ze in een kaart beeld zichtbaar te maken. Wie daar een keer door gegrepen is blijft dan ook naar die kaarten kijken en probeert er de geschiedenis van de vorming van het landschap in terug te vinden. Tot en met de sliblaagjes die bij de laatste inundatie na oktober 1944 zijn achtergebleven. Zeeland en de Zeeuwen hebben een belangrijke plaats ingenomen in de koloniale geschiedenis van Zuid-Amerika. Omstreeks 1625 werd officieel de kolonie Essequibo gesticht. Een heel bijzondere manier om te ervaren hoe het leven in zo'n kolonie toeging en hoe de kolonisten zich er voelden, wat ze dachten en hoe ze zich in hun gedachten met het verre 'thuisfront' verbonden voelden is het lezen van brieven die een kolonist aan zijn familie 6

Walacria | 1996 | | pagina 8