Kwaede grond en zachte zaevel. 'boeren doe je aan de bovenkant' werd nagenoeg alleen de kwaliteit van de bovengrond betrokken in de vaststelling van de ruilwaarde. Hun verwach ting dat de bodemkaart ongetwijfeld in de toekomst hiervoor gebruikt zou worden, is uiteindelijk uitgekomen. Echter wel veel later dan zij voor mogelijk hielden. Pas tegen het einde van de jaren tachtig is het vaststellen of schatten van de ruilwaarde met behulp van de bodemkaart goed van de grond gekomen. Zo is in de winter van 1994/'95 de ruilwaarde van gronden in het ruilverkavelingsgebied Walcheren aan de hand van de bodemkaart vastgesteld. Omdat de bodemkaart van Bennema en Van der Meer voldoende aankno pingspunten bood, diende deze als basis waarop voortgeborduurd kon wor den. Grote delen van het Walcherse land waren in de herverkaveling onberoerd gebleven, zoals de brede kreekruggen en het noordelijk kleipla- tengebied. Bovendien hadden de veranderingen in de profielopbouw als gevolg van herverkavelingswerken, voornamelijk betrekking op de boven laag. Vandaar dat de landinrichtingsdienst vroeg om een onderzoek dat zich beperkte tot de bovenste 60 cm van het bodemprofiel (Pleijter en Beekman, 1985). Verder wenste de opdrachtgever dat bij de indeling van de gronden de ver trouwde regionale benaming zoveel mogelijk gehandhaafd bleef. Anderzijds diende de kaart aan te sluiten bij de inmiddels algemeen gelden de classificatie van de Nederlandse gronden. Als resultaat van het aanvul lende bodemonderzoek is in 1995 de bodem- en grondwaterklassenkaart van Walcheren uitgekomen (Pleijter, 1995). Een fragment van de herziene kaart is in figuur 3 afgebeeld. Landelijke overzichtskaarten Van de 'landsdekkende overzichtskaarten' besteden we aandacht aan de twee kaarten die als bodemkundige tijdsdocumenten kunnen worden beschouwd. Nebo-kaart schaal, 1:200.000 Studiekarteringen zoals die van Walcheren door Bennema en Van der Meer, vonden ook elders in Zeeland (ondermeer op Schouwen-Duiveland en Tholen) en in andere provincies plaats. Daardoor vergaarden de bodemkun- digen in betrekkelijk korte tijd veel kennis over de samenstelling van de bodem in verschillende regio's. Daardoor was het mogelijk om in korte tijd een nieuwe landelijke kaart te vervaardigen (opname 1952-1954), de Bodemkaart van Nederland, schaal 1:200.000 (figuur 4). Het bijzondere van deze kaart is dat de indeling van de gronden naar landschappelijke en 88

Walacria | 1996 | | pagina 90