Een kruidentuin in de Abdij Lous Roelof sen- In juli 1995 was het zover. Na een periode van uitgebreid overleg met de Kemper betrokken instanties zou het plan, dat ontstaan was tijdens een bezoek aan de kruidentuin naast de Dom in Utrecht, verwezenlijkt worden en kon de aanleg van een tuin op het Muntplein, binnen de muren van de Abdij van Middelburg, een aanvang nemen. Het eerste dat moest gebeuren, was werk voor professionele stratenmakers. Het plein werd gedeeltelijk bestraat in een geometrisch patroon. Daarna konden wij, vrijwilligers, aan de slag. Het was al laat in het tuinseizoen, maar we besloten toch te beginnen en zo werden er, midden in één van de warmste zomers van deze eeuw, ruim duizend Buxussen en bijna honderd verschillende soorten kruiden op de binnenplaats van de Abdij geplant. De goede zorgen van de twintig vrijwilligers die wekelijks in de nieuwe tuin bezig waren, hadden resultaat: op 8 september 1995 kon de opening plaats vinden. Het Muntplein was een kruidentuin geworden. Waarom een kruidentuin op deze plaats en waarom deze vorm, zult u zich wellicht afvragen. Om daarop antwoord te kunnen geven, gaan we aller eerst terug in de geschiedenis van de Abdij met zijn vele roerige periodes. Het binnenplein dat nu de naam Muntplein draagt, hoort bij het oudste deel van het Abdijcomplex en dateert waarschijnlijk uit het midden van de 12de eeuw. In die tij d werd voor de Abdijgesticht i n 1123enin 1127 overgegaan naar de orde der Premonstratenzers of Norbertijnen, een vestigingsplaats gevonden in het oostelijke, nog onbebouwde, deel van de oorspronkelijke burg. Het gebouw zal waarschijnlijk de toen gebruikelijke vorm hebben gekregen van een klooster, het 'Pand', waarvan de vleugels gelegen waren rondom een open hof, Kloosterhof of Pandhof genoemd. Uit deze begintijd is alleen nog een tufstenen muur tussen de westelijke vleugel van het gebouw en de hof bewaard gebleven. In de daaropvolgende eeuwen onderging de Abdij vele veranderingen. Dat begon al in de 13de eeuw toen de eerste uitbreiding van het complex plaats vond. Deze uitbreiding speelde zich af rondom de open hof die vanaf dat moment geheel door gebouwen werd omsloten. De kloostergangen die er nu omheen liggen, zijn van veel later datum. Zij zijn aangelegd in de her bouwperiode na de stadsbrand van 1492, waarbij een groot deel van de Abdij verwoest werd. 52

Walacria | 1996 | | pagina 54