Recensies Wat is er mis met het weer Komt er een nieuwe ijstijd of krijgen we te lijden van de gevolgen van het broeikaseffect Zal het water ons letterlijk tot aan de lippen komen, of krijgen we te kampen met grote droogte Het is duidelijk dat elke verandering van het klimaat diep in ons leven en in de economie zal ingrijpen. Een betrouwbare voorspelling van het klimaat in de komende honderd jaar is ons dus wel wat waard. Of zo'n voorspelling met de huidige kennis mogelijk is, is twijfelachtig, zo valt in de inleiding te lezen. Het klimaat is aan het ver anderen. De vraag is, ofdat te wijten is aan natuurlijke oorzaken, of dat wij mensen bezig zijn het patroon te verstoren? Van Arkel kijkt naar de komende 50 jaar. Eerst gaat hij na welke faktoren bepalend zijn voor het klimaat op aarde (winden, oceaanstromen e.d). Vervolgens worden de namelijk van de zeekant tot in het binnenduinrandbos. Daarbij wordt veel aandacht besteed aan de plantengroei, die aanwijzingen geeft over zaken als kalk- en humusgehalte van de bodem, vochtigheid enz. In wat minder mate komen karakteristieke dier soorten aan bod. Minder, omdat zij vaak minder duidelijke aan wijzingen geven over de plaatse- Ejke omstandigheden. Het geheel is helder geschreven en toch wetenschappelijk ver antwoord. Wel moet men beden ken, dat de schrijvers zich vooral hebben georiënteerd op de Zuid en Noord-Hollandse duinen. Dit wil overigens niet zeggen, dat men op Walcheren of Schouwen niet veel van de beschreven duin elementen kan terugvinden. Wel ligt in de Zeeuwse duinen soms op andere soorten de nadruk. Natuurlijk worden niet alle duin planten (vele honderden) opge noemd Er is een keuze gemaakt uit die soorten, die ecologisch invloeden van buitenaf behan deld veranderingen in de zonne- activiteit, de baan om de aarde, de menselijke invloeden (met als voornaamste het broeikaseffect). Aan het eind stelt hij de vraagals het nu warmer of kouder wordt op aarde, wat zijn dan de gevolgen voor de wereldvoedselvoorzie ning Tenslotte wordt er nage gaan welke maatregelen moeten worden genomen om de ge noemde effecten te voorkomen. Deze komen opvallend overeen metde verlanglijst van de milieu beweging overgang naar duur zame energiebronnen, milieu vriendelijke landbouw, behoud tropisch regenwoud, brandstof besparing etc. door Hans Bannink Wat is er mis met het weer, door Jan van Arkel. Uitgave: Stichting Ekologie, nr. 3/4 1983, Amsterdam. Duinen, wording en verwording In de serie Ekologie van de Aktie Strohalm verscheen als twintigste nummer het boekje „Duinen, wording en verwor ding". De Stichting Duinbehoud geeft geeft daarin een (volledig) over zicht van hoe het met onze duinen staat Aan de orde komt, naast de geschiedenis, een levendige verhandeling over wat er zoal omgaat op verschillende plaatsen in een duin. Dit betreft dan duin vorming, ontstaan van duin valleien en vooral daarmee samenhangend plantengroei en dierenleven. Ongeveer een-derde gedeelte is gewijd aan de vele be dreigingen waaraan de duinen blootstaan. Het meest leerzame deel be treft wel het hoofdstuk „verken ning", waarin op zeer over zichtelijke wijze de lezer door het duinlandschap wordt geleid 19

Wantij | 1984 | | pagina 19