het meest interessant zijn. Dat zijn de soorten die zich duidelijk be perken tot een bepaald duin milieu en daarmee een aanwijzing vormen met welk stukje duin men te maken heeft Ook voor het hoofdstuk over de bedreigingen geldt, dat niet alles opgaat voor de Zeeuwse duinen. Het geeft echter wel een goed beeld van het feit, dat de duinen van alle kanten door de mens bedreigd worden. Tot eigen nadeelAnderzijds maakt dit boek wel duidelijk, dat er geluk kig nog heel wat valt te behouden. Mede door de lage prijs van 12,00 is het de aanschaf waard voor een een ieder die meer wil weten van de achtergronden van het typische duinlandschap. Daarbij vormt het tevens een goed leesbare introductie tot de kennis van zogenaamde ecologische pro cessen, de veranderingen in en het verband tussen grond, water, lucht, planten en dieren. door Jan Willen Jongepier. Duinen, wording en verwording Ekologie Strohalmtijdschrift over milieu en maatschappij), 2e kwartaal 1983; prijsf 12,00. Stichting. EkologieG. Doustraat 18, 1072 VP Amsterdam. Achter dijken en dammen, Zeeland en de Deltawerken Na het boek voor de eerste keer doorgebladerd te hebben, blijft bij mij de indruk achter van een rijk geïllustreerd en zeer veelzijdig en informatief boek dat niet alleen kinderen, maar ook veel volwas senen zal aanspreken. Tijdens het lezen wordt deze indruk nog eens bevestigd. Achter dijken en dammen is samengesteld uit bijdragen van verschillende schrijvers, waar onder enkele bekende namen uit de Zeeuwse natuur- en milie or ganisaties. De informatieve teksten van deze schrijvers wor den regelmatig afgewisseld met korte verhaaltjes, zodat het boek ook voor kinderen boeiend blijft Kort de inhoud van het boek Na een korte introductie van het begrip Delta wordt de ontwikke ling geschetst die van een verza meling kleine eilandjes gevoerd heeft tot het huidige deltagebied. De geschiedenis van dit deltage bied komt uitgebreid ter sprake met het deltaplan van de middel eeuwen dat net zo groots was opgezet als het huidige, de op komst en neergang van Brugge als het „europoort van de middeleeuwen", Reimerswaaldat letterhjk in de golven verdwenen is en het verdronken land van Saeftinge en de Biesbosch. Veel van deze gebieden blijken erg belangrijk te zijn geworden voor de planten- en dierenwereld en ook deze aspecten komen uitge breid aan de orde. De watersnood ramp van 1953 luidt ook in dit boek de komst van het deltaplan in, waarna in chronologische .volgorde de verschillende werken de revue passeren. Niet alleen de techniek wordt belicht, maar vooral de gevolgen voor natuur en milieu van de verschillende zee-armen krijgen veel aandacht Het boek sluit af met een blik in de toekomst, een toekomst die sterk beïnvloed zal zijn door he deltaplan, alsmede een adressen en literatuurlijst. Het boek heeft bij mij een zee goede indruk achter gelaten, waarvoor speciaal de veelzijdigi aanpak, de voor zowel kinderer als volwassenen plezierige schrijf stijl, de illustraties en de volledig heid verantwoordelijk voor zijn. Kritiekpunten zijn de soms grote overgangen tussen de verschil lende tekstdelen, de voor een jeugdboek af en toe moeilijke onderwerpen en de toch wel hog< prijs van 34,85Desondanks een zeer goed boek en zeker het lezen waard. door Johan Reijngoudt Achter dijken en dammen, Zeeland en de Deltawerken. Uitgeverij MeulenhoffInformatief b. v. Amsterdam 1983 -140 bladzijden.

Wantij | 1984 | | pagina 20