12 door de redactie 2 Een nieuw blad, een nieuw begin door de redaktie Wie zijn de drie door Lisette Boot - Het Zeeuws Coördinatieorgaan - Stichting Het Zeeuwse Landschap - De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland Baanlozenprojecten in de landschapsverzorging door Lisette Boot Op hete kolen zitten door Bernadette van den Brink De bezwaarschriften en de alternatieven op een rij van de ombouw van de centrale Borssele en de uitbreiding Total. De ontregeling van het milieu door Hans Bannink 2 Deregulering is een woord dat de laatste tijd veel heeft geklonken. Maar wat is deregulering en wat betekent het voor ons en voor ons milieu 3 Korte berichten en mededelingen Cultuurpagina doorJoop Dam 5 De Schelde-ziekte, verbetering na tien jaar stilstand door Jan de Vries 6 Gestuwde voorjaarstrek van vogels langs de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen door Thijs Kramer Agenda 8 Recensies 14 16 Een nieuw blad, een nieuw begin Voor u ligt een nieuw blad, 'Wantij". Waarom een nieuw blad kan men zich afvragen Een aantal belangrijke rede nen is de aanleiding geweest tot de uitgave van dit nieuwe tijdschrift. De redactie van de Gouden Delta hield het na tien jaar voor gezien. Toch wilde de VMZ regelmatig informatie kwijt aan haar leden, en toen er een maal fusieplannen kwamen met het ZCO, leek dit het goede moment met één blad te starten De Zeeuws Nieuws- redactie kreeg nogal eens te horen dat de stukken te lang en te saai waren en dat de kleine lettertjes de leesbaarheid niet ten goede kwamen. Alles bij elkaar vol doende motieven om met een nieuw blad te beginnen. Het Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescher ming (ZCO), De Stichting Het Zeeuwse Landschap (ZL) en de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (VMZ) geven dit nieuwe blad 'Wantij' uit. Het Zeeuws Biologisch Museum gaat samenwerken met het Zeeuws Museum dat haar eigen informatiekanalen heeft Als naam is een begrip gekozen dat stevig is verbonden met Zeeland, met zee en land, eb en vloed. Een Wantij is een plaats waar twee getijstromen elkaar ontmoeten, meestal aan de achterzijde van een eiland Het gevolg is dat op een wantij het water vrijwel niet stroomt, maar alleen op en neer gaat Zeer dui delijke wantijen in Zeeland hebben ge- legen in de Eendracht achter het eiland Tholen en op de grens van het voor malige Veerse Gat en de Zandkreek tussen Noord- en Zuid Beveland Door de uitvoering van de Deltawerken zijn deze omvangrijke wantijen verdwenen Wantijen zijn nog wél te vinden in de Zeeuwse getijdewateren, maar alleen op zeer kleine schaal. Het woord wantij roept spanning op. Op het eerste gehoor denkt men aan iets negatiefswantij-wantijding-slecht nieuws. Maar al te vaak zal Wantij slecht nieuws te melden hebben Maar het gaat ook om de positieve, figuurlijke bete kenis van het woord Het Zeeuwse mi lieu is altijd in beweging, de dynamiek van het getij blijft. Wantij is een plaats waar tegengestelde feiten en meningen botsen, elkaar in evenwicht houden om ze daarna des te scherper te kunnen bekijken Zoals u al gezien hebt, is Wantij niet gedrukt op kringlooppapier. De drie milieuorganisaties die Wantij uitgeven, hebben uitvoerig over die keus nage- dacht. Zij blijven overtuigd van het nut van kringlooppapier, vooral omdat zó grondstoffen en energie worden be spaard Daar staat tegenover dat, voor een aantrekkelijk (geillustreerd) blad wit papier duidelijk voordelen heeft. De conclusie was genuanceerdwe handha ven kringlooppapier voor intern ge bruik, briefpapier e.d en kiezen wit pa pier voor het tijdschrift omdat we een goede vormgeving daarvan erg belang rijk vinden Voor de lezer die dit blad tweemaal ontvangt Er is een kans van 1 op 30 (schatten wij), dat u dezer dagen twee exemplaren van W antij nr 1 ontvangt. Als datu overkomt hebt u niet het goede lot uit de loterij getrokken, maar bent u lid van de VMZ én donateur van het Zeeuwse Landchap of het ZCO. We hebben aangenomen dat u iets nuttigs weet te doen met het tweede exemplaar. Een nieuw lid of donateur winnen bijvoorbeeld. Wij zijn van plan vanaf nr. 2 iedere abonnee slechts één exemplaar toe te sturen. Als u er deze keer twee kreeg en dat zo wilt houden- u hebt er recht op- wilt u dan het re- daktieadres even bellen

Wantij | 1984 | | pagina 2