De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland f vereniging milieuhygiëne V zeeland overeenkomsten met eigenaren van na tuurgebieden en waardevolle landschap pen. Daarbij wordt het beheer van de gebieden door de stichting overgeno men. Dit alles vraagt om een uitgebreid beheersapparaat bestaande uit beleids uitvoerders, veldwerkers en administra tieve krachten. Het bestuur van de stichting stippelt het beleid uit. Daar naast is er een stichtingsraad die bestaat uit ongeveer 40 mensen. Deze raad dient als een soort forum waar beleidsbeslis singen worden getoetst en jaarrekening en worden vastgesteld. Piet Nienhuis, secretaris van de stich ting, zegt het volgende over de achter liggende gedachte bij het beheer. „Je moet ideeën ontwikkelen over wat je met de gebieden wilt doen. Een uitgangs punt hierbij kan zijn dat je gebieden zo toegankelijk mogelijk maakt Je creëert wandelgebieden en geeft daarbij voor lichting". Een ander uitgangspunt vol gens Piet, is het zo goed mogelijk be nutten van de natuurwetenschappelijke waarden in een gebied. Hiervoor is veel onderzoek noodzakelijk. Chiel Jacobusse, de terreinmedewer ker, doet veel van deze onderzoeken. Hij is in dienst van de stichting en inventa riseert onder andere de vogels en planten in de terreinen. Zijn onderzoeken va riëren van broedvogelonderzoek (in het voorjaar begint hij al om 4 uur 's och tends), tot het bekijken van zogenaamde proefvlakken. Naar aanleiding van deze inventarisatie schrijft hij beheersplan nen. Dit zijn plannen waarin de uitwer king van het beheer voor twaalf jaar wordt vastgesteld. Andere werkzaamheden van Chiel zijn het toezicht houden op de terreinen die in het bezit of beheer zijn van het Zeeuwse Landschap en het onderhou den van kontakten met onder andere het Rijks Instituut voor Natuurbeheer (RIN), het Delta-overleg, universiteiten en scholen. Regelmatig houdt Chiel op aanvraag excursies of lezingen. De Provinciale Landschappen (waar van het Zeeuwse Landschap er één is) en Natuurmonumenten houden zich beide bezig met het beheer van natuurgebie den en de voor de natuur waardevolle agrarische landschappen. Piet legt ons het verschil uit tussen beide organisaties. Ten eerste is er een duidelijk verschil in beheer. Natuurmonumenten is een lan delijke organisatie. Het beheer van Het Zeeuwse Landschap is meer een soort regionaal beheer, dat afgestemd is op de specifieke eisen van de eigen Zeeuwse natuurwaarden. Een tweede punt is dat een provinciale organisatie meer good will in de provincie heeft Het sluit meer aan en er is eengrotere bekendheidbij de bevolking. Natuurmonumenten heeft in Zeeland niet zoveel gebieden in be heer. Alle Provinciale Landschappen bij elkaar zijn ongeveer net zo groot als de landelijke organisatie Natuurmonu menten. Er is wel samenwerking tussen de organisaties. De Vereniging Miliehygiëne Zeeland (VMZ) is in 1970 opgericht en houdt zich bezig met het milieu in de ruimste zin van het woord. De bewustwording van de bevolking ten aanzien van mi lieuproblemen is daarbij een belangrijk element De vereniging tracht haar doel te bereiken door langs wettige en ge oorloofde middelen alles te doen wat ons leefmilieu ten goede komt De leden vergadering is het beslissende orgaan en de leden vormen een soort klankbord voor het beleid en activiteiten van het bestuur. Op dit moment zijn er ±1600 leden waarvan er slechts een klein deel actief is. Hans Bannink (voorzitter VMZ) is al vanaf de oprichting actief binnen de VMZ. Als loods was hij erg betrokken bij de Westerschelde. Hij zag in de loop der jaren de vissers verdwijnen (omdat er nauwelijks vis meer zwom) en de veront reiniging beangstigende vormen aan nemen. Hans ziet zijn (vrijwilligerswerk voor de VMZ als een soort manie". Als je iets doet, moet het goed doen", en hij heeft het er dan ook behoorlijk druk mee. De betekenis van de VMZ in Zeeland is een 'signaalfunktie' te zijn voor de overheid, die zij aanspoort beter op haar tellen te passen. Hans„Het letten op de knelpunten en gaten in het beleid wordt een soort tweede natuur van je". Het volgen van het vergunningenbeleid en de daaraan verbonden procedures is een belangrijk onderdeel. Dit leidt nogal eens tot het schrijven van bezwaar- en beroepsschriften en het maken van mi lieunota's. „Het is in ieder geval nodig goed op de hoogte te zijn, anders maak je fouten", aldus Hans. Voor het bedenken van alternatieve plannen is niet altijd genoeg kennis in huis. Het tijdsaspect speelt hierbij een belangrijke roL Er worden wel eens bro chures uitgegeven, zoals de laatst ver schenen LPG-brochure in samenwer king met het Instituut voor Maatschap pelijk Gericht Onderzoek (IMGO). Zo iets kost nogal veel geld en is daarom meer uitzondering dan regeL Het documentatiecentrum van de VM heeft eenbelangrijke funktie binnen de VMZ. Magda Roegholt heeft er in tien jaar een unieke bibliotheek van gemaakt waar rond de 1000 boeken, brochures en rapporten zijn verzameld. Magda steekt f veel tijd in het documentatiecentrum en vindt het daarom jammer dat er zo wei nig gebruik van wordt gemaakt. Af en toe komen er wat scholieren om infor matie te zoeken voor werkstukken en spreekbeurten. In 1985 zal het hele VMZ-documen- tatiecentrum een plaat krijgen in de nieuwe provinciale bibliotheek. De pro- viciale bibliotheek wil ervoor zorg dra gen dat het materiaal door een breder publiek gebruikt gaat worden. Het mon nikenwerk van Magda krijgt dan geluk kig de plaats die het verdient. Volgens Magda is het belangrijk dat er met name voor de schooljeugd meer objectief en makkelijk toegankelijk materiaal komt Het is belangrijk dat de jeugd zelf stelling neemt; tegenwoordig gebeurt het vaak dat hen door middel van verscholen po litieke standpunten in het materiaal een mening wordt opgedrongen. Foto Cor Schtiilwerven VMZ-kantoor 4

Wantij | 1984 | | pagina 4