Baanlozenprojekten in de landschapsverzorging t Enkele voorwaarden Twee projecten door Lisette Boot Activiteiten 5 Begin december zijn in Zeeland twee projecten voor baardozen gestart Eén van de initiatiefnemers is de Stichting Landschapsverzorging Achterliggen de gedachte hierbij is twee problemen aan te pakken, te wetenhet achterstal lige onderhoud van kleine natuur- en landschapselementen én de ook in Zeeland steeds groter wordende werk loosheid. Daarnaast kan mogelijk, na wegwerken van het achterstallig on derhoud weer een basis gelegd worden voor een betaalbaar beheer in de toe komst De oorzaken van het slecht ofgeheel niet onderhouden van het landschap zijn duidelijk. Het onderhoud is te duur van wege de bewerkelijkheid. Het nut van goed onderhoud is ook niet in korte tijd te zien. Reden te meer voor de eigenaren om onderhoud op de lange baan te schuiven. De gevolgen liegen er niet om. Landschappen en onderdelen daarvan kelderen in waarde. Wilgen scheuren door jarenlang niet geknot te zijn. Slecht of te weinig gesnoeide meidoornhagen zijn vatbaar voor bacterie- en schimmel infecties (zoals perevuur) en slecht ge knotte knotpopulieren werpen te veel schaduw op de begroeiing eronder(zoals bijvoorbeeld fruitbomen). Tevens vindt te weinig nieuwe aan plant plaats waardoor de begroeiing ver oudert en te eenzijdig wordt Dit kan leiden tot ziektes. De oorzaken van de werkloosheid zijn ook een ieder wel bekend. Er zijn te weinig betaalde banen door een steeds verdere teruggang van de economie. Een voorlopig acceptabele oplossing voor beide problemen kan een project zijn voor haanlozen in de landschapsver zorging. Er zijn uiteraard wel enkele voorwaarden waaraan zo'n project moet voldoen. Het is in ieder geval belangrijk dat de gemeenten waar men een project wil starten, willen meewerken. Keuren ze de projecten goed, zodat de haanlozen met behoud van uitkering aan de slag kun nen? Verder is de start van een project afhankelijk van de aard en de hoeveel heid werk en uiteraard van het aantal deelnemers. Een heel belangrijk punt is dat er geen sprake mag zijn van concur rentievervalsing. Het werk mag niet op een goedkope manier gebeuren (haan lozen met behoud van uitkering), terwijl het anderen mét een baan het brood uit de mond stoot. De eerste twee projecten, die nu, lopen zijn gestart in de gemeente Wester- schouwen en in de gemeenten Oostburg en Sluis. Na wat aarzelingen zijn de drie gemeenten accoord gegaan en werken nu actief mee. Beide projecten worden begeleid door een projecdeider. De Stichting Landschapsverzorging heeft in een onderzoek bij de gemeente Oostburg berekend hoeveel achterstal lig onderhoud er is en hoeveel tijd er nodig is om deze achterstand weg te werken. Ook is berekend hoeveel tijd nodig is voor normaal onderhoud. Voor het achterstallig onderhoud komt men op 40 mensjaren werk en voor het nor maal onderhoud op 22 mensjaren werk. Waarbij vermeld moet worden dat nor maal onderhoud een terugkerende zaak is. In de gemeente Westerschouwen wordt ingespeeld op de beheersvisie die in opdracht van Staatsbosbeheer is op gesteld voor de kop van Schouwen. De belangstelling van haanlozen is groot. In Westerschouwen zijn 14 men sen (waarvan één persoon betaald via de Wet Werk Verruimende Maatregel) aan de slag gegaan en acht in Oostburg en Sluis. Hoewel maar weinigen echt erva ring hebben in dit werk doen zich (nog) geen grote problemen voor. In Wester schouwen worden naast het project cur sussen gegeven door een leraar van een tuinbouwschool. De cursus richt zich op algemeen biologische kennis, kennis van de soorten begroetingen, het leren snoeien en het leren omgaan met ma teriaal. In Oostburg en Sluis kwam het initiatief vanuit de natuurvereniging 'tDuumpje. Sjaak Hermans, lid van 't Duumpje is één van de baardozen die de kennis in huis heeft en dit kan over brengen aan de andere deelnemers aan dit project Om de economische waarde van land- schapsonderhoud te herstellen, wordt gedacht aan de verkoop van houtsnip pers voor bijvoorbeeld compostverwer- king, energieopwekking, het aanleggen van voetpaden en aan houtverwerking tot bijvoorbeeld spaanplaat. Dit hout kan dan verkocht worden als paalhout of als brandhout Er wordt in ieder geval geprobeerd het beheer weer rendabel te maken. Hout heeft tenslotte meerdere toepassingsmogelijkheden. In Oostburg en Sluis zijn we een kijkje gaan nemen. De mensen waren bezig met het aanplanten van essen langs een dijk. Andere activiteiten zijn daar het knotten van wilgen en het snoeien van iepen en meidoornhagen. Een spontane actie was (in samenwerking met 't Duumpje) het oprapen van oliestook- slachtoffers (vogels) tussen Het Zwin en de Braakman. De mensen zijn erg gemotiveerd. De één zegt te willen werken voor een uit kering, de ander vindt het belangrijk om iets voor het landschap te doen. Heel be langrijk is in ieder geval het contact en het „wat te doen hebben". indirect gaan mensen meer voor de natuur en het landschap voelen, omdat ze door het werk er meer van af weten. Eén medewerker vertelde met zijn fami lie er in het weekend op uit te gaaa Hij kan ze nu wat vertellen over de natuur en het landschap. Dat het landschapsonderhoud niet al leen mannenwerk is wordt bewezen door de (enige) vrouw die in Oostburg en Sluis aan het project meedoet. Tot nu toe zijn de twee projecten een succes. Er wordt achterstallig onderhoud ingehaald en een aantal haanlozen is enthousiast aan de slag gegaan. De be doeling is het aantal projecten uit te breiden. Zo zijn er plannen in Hulst en Hontenisse. Maar ook op Zuid-Beve land en Walcheren heeft de Stichting Landschapsverzorging plannen om nieuwe projecten te starten. Foto Foort Minnaard "Oostburg"

Wantij | 1984 | | pagina 5