Op hete kolen zitten Luchtverontreiniging, een frisse wind Rookgasontzwaveling door Bernadette van den Brink Stof Zware metalen en andere stoffen Afvalstoffen Het Sloegebied zal er binnenkort twee belangrijke vervuilingsbronnen bij krijgen. De Provinciale Zeeuwse Ener giemaatschappij, de PZEM, gaat haar conventionele centrale Borssele van olie/ gas naar kolenstook ombouwen. Tegelijkertijd wil Total Raffinaderij Ne derland NV in Vlissingen haar instal latie uitbreiden met een hydrocrack- erproject Een hydrocracker is een in stallatie omuitde zwaarste delen van de ruwe olie nuttige grondstoffen te halen voor de chemische indutrie. Tot nu toe worden die alleen als restprodukt (nl. stookolie) gebruikt Het Nederlandse energiebeleid is er op gericht meer verschillende brand stoffen te gebruiken om zo een te grote afhankelijkheid van één brandstof te voorkomen (diversificatie). Aan de an dere kant blijft ook energiebesparing nog steeds een belangrijke plaats inhet beleid innemen. De milieubeweging is voorstander van invoering van duurzame energie en energiebesparing. Maar omdat duurzame energie de vraag naar ener gie niet kan dekken, zal inzet van aard gas noodzakelijk zijn. Dat moet gebeu ren met installaties die warmtekracht opwekken en een hoog rendement (opbrengst) leveren. De Vereniging Milieuhygiëne Zee- land (VMZ), het Zeeuws Coördinatieor gaan (ZCO) en zeeuwse agrarische or ganisaties hebben tegen beide vergun ningaanvragen bezwaar gemaakt. De bezwaren zijn gericht tegen de toene mende luchtverontreiniging in Zeeland en de gevolgen daarvan. Dit artikel zet de punten'van kritiek uit de bezwaarschriften en de voorge stelde alternatieven op een rij. De mees te slaan op de voorgestelde kolencen trale Borssele. In het deel over rookgas ontzwaveling en geluidhinder komen te vens de bezwaren tegen de uitbreiding van Total Raffinaderij naar voren. De verontreiniging van de lucht neemt de laatste jaren sterk toe, mede ten ge volge van nieuwe industriële processen. Luchtverontreiniging openbaart zich in drie vormen, Namelijk in - vaste vormstof, roet, vliegas, metaal deeltjes, cement enz. - vloeibare vorm: zwavelzuur, zout- spray en zoutzuur. - gasvormZwaveldioxide (S02), stik stof oxiden (NO, N02), koolstofmo- noxide (CO), ozon (O3), waterstofflu oride (HF), zwavelwaterstof (H2S), ammoniak (NH3), koolwaterstoffen etc. In het project kolenombouw Borssele wordt door de PZEM een zogenaamde rookgasontzwavelingsinstallatie voor gesteld, die slechts 50% van de rook zui vert Een 175 meter hoge schoorsteen zorgt ervoor dat de overige 50% van de ongewenste stoffen in de lucht „ver dwijnt". De rookgaszuivering werkt vol gens het „natte-gips" proces. Bij dit pro ces komt echter afvalwater vrij dat ver ontreinigd is met zware metalen, kwik, cadmium en arseen. Een betere methode om de luchtver ontreiniging te beperken, is een instal latie die 100% van het zwavel uit rookgas haalt, en werkt volgens het „sproei- droogproces". Het voordeel is, daterdan geen afvalwater ontstaat en er minder vliegas vrijkomt (Bij kolenverbranding blijven altijd as en slakken over. Een steenkolencentrale gebruikt poeder- koof gemalen steenkool, waardoor de as uit hele fijne stof bestaat, zgn. vliegas (red.). De luchtverontreiniging zal, als de plannen doorgaan, door de kolencentra le Borssele toenemen. De uitworp van zwaveldioxide (S02) zal 2400 ton per jaar meer zijn en de uitworp van stikstof oxiden (NOx) zal naar 5700 ton per jaar stijgen. De Total raffinaderij doet er met haar uitbreiding nog een schep bovenop. De uitworp vanS02 stijgt bij Total van 8400 naar 18.800 ton per jaar. Van NOx stijgt de uitworp metöOO ton per jaar. Dat ook bij Total een rookgasontzwavelingsin stallatie gewenst is, zal duidelijk zijn. Ook is de totale uitworp van S02 en NOx te verminderen als Total voorge schakelde gasturbines zou plaatsen. Bo vendien kan het brandstofverbruik van de raffinaderij dan verminderen. De provincie heeft blijkens haar reac tie op de bezwaren geen rekening ge houden met de gecombineerde plannen van beide industrieën. De kolencentrale en de raffinaderij staan beide in het Sloe gebied. Het „standstill-beginsel" (gelijk blijvende of verminderde verontreini ging) is helemaal losgelaten. Een opmerkelijk feit, want de verzu ring van ons milieu door neerslag is gro tendeels het gevolg van SO2 en NOx in de buitenlucht. In de periode 1950-1979 daalde vol gens de Deltadienst van Rijkswater staat, de pH (zuurgraad) van regenwater op vele meetpunten in Zeeland van 6 naar 4, dat wil zeggenhet water werd zuurder. Deze verzuring wordt veroor zaakt door de industriële uitbreiding en de hiermee gepaard gaande S02-uit- stoot. Vooral gerst, haver, radijs, sla, spruitkool, viool, dahlia, den, lijsterbes en luzerne zijn erg gevoelig voor S02. In het PZEM-plan wordt gekozen voor electrostatische vliegasvangers (ESP-fil- ters). Doekfilters zijn echter meer ge schikt om de stofuitworp van de kolen centrale te beperken. Met doekfilters worden ook zeer kleine schadelijke stof deeltjes gevangen. Milieuhygiënisch is het beter en financieel lijkt het zelfs voor deliger. Met de uitworp van stof, via de hoge. Met de uitworp van stof, via de hoge schoor steen van de kolencentrale, komen er zware metalen en fluor in het milieu terecht De hoge uitworp van zware me talen en fluor wordt minder wanneer volledige in plaats van halve rookgasont zwaveling wordt toegepast Jaarlijks zullen bij de kolencentrale grote hoeveelheden afvalstoffen ontstaan. Het gaat hier om circa stallatie gewenst is, zal duidelijk zijn. - 110.000 ton vliegas - 13.000 ton slakken (met zware meta len); - 22.900 ton gips (uit rookgasontzwa veling) - 200 m3 slib (uit afvalwater). De vliegasproductie bedraagt dus 110. 000 ton per jaar. Nu is de totale op slagcapaciteit van vliegas slechts 100.000 ton. Dit betekentdat erbij eenstoring in de afzet opslagproblemen komen. Aan de „open-natte" opslag van vlieg as kleven veel nadelen. Het doorsijpe- 6

Wantij | 1984 | | pagina 6