Zwaveldioxyde remt de groei van landbouwprodukten Kolenopslag Geluidhinder Het beleid in kort bestek lende regenwater (met onder andere kwik- en cadmiumverontreinigingen) kan doordringen in de bodem en via het grondwater het oppervlaktewater ver ontreinigen. Gesloten opslag in silo's verdient daarom de voorkeur boven „open-natte" opslag. De genoemde na delen vallen dan weg en bovendien is droge vliegas beter verkoopbaar. Aan de verwerking van de overige afvalstoffen mankeert ook nogal het een en ander. Zo kunnen de slakken zware metalen bevatten en onbruikbaar wor den voor weg- en terreinverharding. De PZEM zal het gips moeilijk kwijtraken, want de afzetmarkt wordt binnen niet al te lange tijd overspoeld met fosforzuur- gips uit de chemische industrie. Kortom een milieuhygiënisch verantwoorde op lossing is niet gegarandeerd. Door de open opslag en tijdens het trans port kan stofvorming plaatsvinden. Om verstuiving van kolenstof tegen te gaan worden de kolen vochtig gehouden. Dit heeft tot gevolg dat door doorsijpeling de bodem en het grondwater ernstig ver ontreinigd raken. De verontreiniging van lucht, bodem en water kan door opslag van kolen in silo's aanmerkelijk verminderen. Boven dien zijn er financieel gezien geen belem meringen om de kolen in silo's op te slaan. Uit een pas bekend geworden on derzoek blijkt dat kolenopslag in silo's zelfs 1per ton voordeliger kan uit vallen dan de „open-opslag". Bij een jaar lijks kolenverbruik van 800.000 ton, is dat mooi meegenomen. De provincie stelt ten aanzien van de geluidhinder alleen grenswaarden voor de dorpskern van Borssele voor. Bewo ners van het gebied tussen het bedrijfs terrein en de dorpskern vallen daarmee tussen de wal en het schip. Het zou beter zijn grenswaarden te stellen aan de rand van het bedrijfsterrein van de kolencen trale. Indien bij de Total raffinaderij alsnog een rookgasontzwavelingsinstallatie ge bouwd wordt, moeten ook aan Total ge- luidbeperkende maatregelen opgelegd worden. Door de uitbreiding wordt nu de hele ruimte in het beschikbare ge luidniveau al opgevuld. In de hele besluitvorming spelen de kos ten van de ombouw van de centrale een doorslaggevende roL Oorzaak is dat heel in het begin de NV Samenwerkende Electriciteits Produktiebedrijven (SEP) financiële grenzen heeft gesteld en het daarover eens is geworden met de toen malige minister van Economische Za ken Terlouw, en staatssecretaris voor milieuhygiëne Lambers-Hacquebard. Die afspraak heeft, volgens de SEP en beide ministeries, tot gevolg dat men in Borssele maar voor de helft rookgasont zwaveling hoeft toe te passen. Tot nu toe ketst ieder voorstel om meer te doen tegen S02-vervuiling hier op af. De inspecteur Milieuhygiëne in Zeeland probeert de afspraak te ontze nuwen door aan te tonen dat 100% ont zwaveling niet duurder hoeft te zijn, dus Van onze correspondent MIDDELBURG Zwaveldioxyde tast, met andere stoffen, niet alleen bos sen en bouwwerken aan, maar heeft waarschijnlijk ook negatieve invloed op de landbouwoogsten. Onderzoeken van het Instituut voor Plantenkundig Onderzoek (IPO) wijzen in die richting. Het Zeeuws opinieblad Nieuw Zeeland maakt hiervan melding in het februari nummer en heeft de informatie van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt. Een aantal boeren verzamelde derma te belastende gegevens dat de officiële boerenorganisaties er niet omheen kon den. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland ging over tot protest, bij Gedepueerde Staten en wilde maar voor de helft ontzwavelen van de rookgassen van de bij Borssele te bouwen kolencentrale. Over de verza melde gegevens blijkt dat zwaveldioxy de bij hoge concentraties direct schade kan toebrengen aan planten. De plant zet de SO-2 om in sulfiet, waardoor cellen kunnen afsterven en bladeren verkleuren. De gevolgen kun nen zijn: groeiremming, versnelde ver ouderingen of zelfs afsterven. Op deze manier is in de herfst van 1978 flinke schade ontstaan aan sla, andijvie, spruit- kool, boerenkool en prei in het West- land en Zeeland. Stikstofoxyde speelde toen ook een rol. Dergelijke hoge con centraties SO-2 komen niet vaak voor, maar ook bij lage concentraties kan er schade ontstaan, volkskrant 6-2-'8<i niet in tegenspraak is met de SEP-voor- waarden. VMZ en ZCO, maar ook de fruittelers, het landbouwschap en vak bonden vinden dat die afspraak openge broken moet worden, en willen daar (al thans de fruittelers) desnoods voor be- talen. De provincie, het rijk, SEP en PZEM geven tot nu toe geen krimp. Sterker nog, de provincie toont zich ook op pun ten die niet onder landelijke regels val len, niet bereid scherpe eisen te stellen. Gedeputeerde Staten stellen bijvoor beeld geen moderne NOx-verwijde- ringstechnieken verplicht, die het mini sterie voor Milieubeheer wel aanbeveelt. Al met al een teleurstellende gang van zaken. Zeker ook omdat de funeste uit werking van zure regen sinds de afspraak van de SEP met Terlouw en Lambers- Hacquebard pas goed duidelijk aan het worden is! Die afspraak zou opengebro ken moeten worden. We zijn het er al lemaal over eens dat de verzuring van het milieu (zure regen) internationaal aange pakt zou moeten worden. Daar is echter nog lang geen kijk op en we kunnen ons niet veroorloven dat landen op elkaar gaan zitten wachten met het nemen van maatregelen. De schade aan bossen met naaldbo men en aan gebouwen neemt steeds gro tere en ernstigere vormen aan, ook in Nederland. Een afwachtende houding zal ertoe leiden dat in de nabije toekomst ook andere houtopstanden, zoalsboom- gaarden, schade zullen gaan vertonen. In Zeeland zal dat dan mede te wijten zijn aan een tekortschietend milieubeleid in de eigen regio. Naschrift Bij het ter perse gaan van dit nummer lijkt er beweging te komen in het standpunt van de Provinciale Staten en de Tweede Kamer. Hopelijk leidt dit toch nog tot volledige ont zwaveling. v.d. B. 7

Wantij | 1984 | | pagina 7