tfjÉMi Ég BEWEIDING SAEFTINGHE isDe bouw van de kering wordt gekenmerkt door het beginsel g 'geen woorden, maar daden'. Met de opbouw was al begonnen, bruggen te herstellen. Naar verwachting zullen wij nog dit jaar met de bouw kunnen starten. toen het milieuonderzoek nog grotendeels van de grond moest komen. Het gevaar is dus aanwezig, dat niet duidelijk is b waarmee we bezig zijn, en dat de belangrijke doelstelling - g behoud en versterking van de natuurlijke waarden - door deze oplossing uiteindelijk niet gehaald wordt. lm M, Q CQ De schorren van Saeftinghe worden beweid met schaapskudden om de natuurwaarden in stand te houden 'JN ->'A De beweiding op Saeftinghe met schaapskudden is noodzakelijk om de verruiging van het schor tegen te gaan en de diversiteit aan natuurwaarden op goed niveau te handhaven. In 1981 werd be gonnen met het beweidingsproject Emmahaven. De start van dit project heeft zowel voor het Landschap als de Schapenhouderij van J. Boom vele problemen met zich meegebracht. Dit jaar vond de exploitatie plaats door een apart hiervoor opgerichte Stichting Be weiding Saeftinghe waarbij J. Boom in loondienst werkzaam was. Veel werk werd uitbesteed aan deze Schapenhouderij. Onlangs werd de nieuwe schaapskooi verder uitgebreid tot een overkapte opper vlakte van ruim 600 m2 en werd een hooiberging gebouwd met een inhoud van ca. 600 w3. De kuddeomvang werd uitgebreid en dit voorjaar worden van 343 ooien lammeren verwacht. Het is de be doeling dat de kudde uiteindelijk minimaal 600 ooien groot wordt. De schaapskudde is geheel gesaneerd en verkeert in goede gezondheid. Nu de opbouwfase van het beweidingsproject bij Emmahaven grotendeels is voltooid, is het Landschap toe aan het inblazen van nieuw leven in de kudde op het oostelijk deel van Saeftinghe waar de familie Cleiren actief is in de schapenhouderij. Voor dit beweidingsproject is onlangs een project vrijgegeven voor stimulering van de werkgelegenheid, waarmee het Landschap de mogelijkheid heeft gekregen een schaapskooi te bouwen en enige Eén der bruggen op Saeftinghe die aan verbetering toe is Het fenomeen glasboer heeft de laatste 4 maanden sterk in de belangstelling gestaan. Het begrip glasboer behelst het op halen, sorteren naar vorm en kleur, spoelen en terugverkopen aan fabrikanten van heel glaswerk. Met name door publicaties in diverse kranten (Telegraaf) en door de presentatie van de nota „Glasboer, milieuvriendelijke werkgelegenheid" van de Vereniging Milieudefensie in sep tember 1983, kwamen er overal in het land veel reacties los. De VMD, bij monde van Jan de Vries en Wim Haalboom (schrijver van deze nota), heeft er toen toe besloten om al deze reacties van mensen te gaan coördineren om wildgroei te voorkomen. In december 1983 zijn er informatieavonden belegd in het land, met als doel duidelijkheid te scheppen in de mogelijkheden, maar ook in de onmogelijkheden van het glasboer zijn. Er werd sterk de nadruk gelegd op samenwer king, regionaal maar ook nationaal, om onderlinge concurren tie te voorkomen. Provinciale werkgroepen werden opgericht om regionale acticiteiten te coördineren; landelijk gezien werd er een stichting in het leven geroepen, de St. RAND, welke een raamwerk moest worden voor de gezamenlijke provinciale werkgroepen. Tot nu toe zijn er 2 landelijke vergaderingen geweest. Zeeland loopt op dit moment echter achter. Er zijn welis waar 2 activiteiten; één in Tholen, waar met succes glasscher ven worden ingezameld en één in Goes, waar een proefproject met gescheiden huisvuil ophalen in de koker zit, maar landelijk gezien heeft dit toch weinig om het lijf tot nu toe. Van coördinatie op provinciaal niveau is weinig of geen sprake. Het zou dan ook een goede zaak zijn dat mensen, die vanuit hun beroep of ideële achtergrond geïnteresseerd zijn in deze problematiek, de koppen eens bij elkaar gingen steken om tot de opzet van een Provinciale Federatie van Glasboeren te komen. Anders dreigt Zeeland wederom de boot te gaan missen. En dat zou, gezien tegen de mogelijkheden die de glasboer wel de gelijk in zich heeft, mits goed georganiseerd, doodzonde zijn. Een stuk milieuvriendelijke werkgelegenheid zou dan bij voorbaat al ten dode zijn opgeschreven. Voor meer informatie Kringloopcoöperatie Pudding en Gisteren, v. d. Goeskade 65, Goes, Postbus 2019, tel. 01100-13634. Adrie Huissoon.

Wantij | 1984 | | pagina 12