ZEEUWSE LANDSCHAP CURSUS MILIEHYGIËNE TE MIDDELBURG UITBREIDING WEEL HEERENPOLDER PLEZIERJACHT OP OOSTERSCHELDE GESTOPT tuur- en Vogelwacht als het ZCO zullen alle mogelijkheden benutten om deze aanslag op de Kop van Schouwen te voorkomen. AANLEIDING Sinds enkele jaren worden door diverse natuur- en milieu organisaties zogenaamde 'groene cursussen' georganiseerd. Natuur op Tholen, Natuur op de Bevelanden, Natuur en Landschap op Walcheren, enz. Deze cursussen mogen zich in een grote belangstelling verheugen. Enkele honderden deel nemers hebben op deze wijze kennis gemaakt met natuur en landschap in hun omgeving. In toenemende mate wordt bij de 'Natuurgidsencursus' aandacht besteed aan milieuhygiëne, maar een korte cursus op dit gebied alleen bleek niet te bestaan. Réden genoeg om zo'n cursus op te zetten. UITVOERING De cursus werd gepland in het voorjaar van 1983; helaas waren er toen slechts zeven aanmeldingen. Met medewerking van de werkgroep natuur- en milieueducatie Walcheren werd in het najaar 1983 de cursus opnieuw uitgeschreven. Achttien deel nemers meldden zich aan, de cursus kon van start. De uit voering was in handen van Leo Adriaanse (kringlopen en ecologie), (2 avonden) Kees Kouw (thema-avonden), (lucht, water, bodem) en Hans Bannink (Westerschelde). Half maart werd de cursus afgesloten met een excursie naar Hoechst Vlissingen, terwijl in juni een excursie wordt ge houden op het fruitteeltbedrijf van één van de deelnemers. Thema van deze excursiefruitteelt en milieuhygiëne, waarbij onder andere de rol van bestrijdingsmiddelen centraal staat. EVALUATIE EN VERVOLG Uit de evaluatie bleek dat de overgrote meerderheid van de deelnemers de cursus positief waardeerden. Zowel de duur als het niveau van de informatie bleek goed aan te slaan. Wel werd de behoefte gevoeld om meer zelfwerkzaamheid in de cursus te brengen: onderzoekjes, informatie inwinnen over bijv. ge meentelijk beleid, enz. Tevens bleek er behoefte om 'door te gaan'. Meer, en thematisch gerichte, informatie of een ver volgcursus bleek gewenst. Een bijzonder positief gevolg van de cursus is, dat een aantal deelnemers zelf actief worden. Zij gaan namelijk een cursus Milieu en huishouden' organiseren in samenwerking met de Vereniging Milieudefensie. Ook de cursus 'Ruimtelijke orde ning op Walcheren' werd gevoed vanuit deze cursus. MEER CURSUSSEN Deze cursus was een experiment. Gezien de reacties, een geslaagd experiment. Het is mogelijk om, met enkele ge wenste aanpassingen deze ook in andere delen van Zeeland te organiseren. Mocht u interesse hebben om de cursus mee te organiseren, of zelf te volgen, dan hoor ik dat graag (01100-11675). door M. J. Wiersma. De sticker met de tekst „ik hou van mijn zeeuwse landschap" komt men op steeds meer auto's tegen. Het is een herkenningsteken aan het worden van liefhebbers van natuur en landschap in onze provincie. Als u er een goede bestemming voor heeft, kunt u bij ons de sticker gratis verkrijgen (tel. 01106-2640). De weel in de Zuidbevelandse Heerenpolder is een kreekrest, die deel uitmaakt van het Schenge-krekensysteem. De weel bestaat uit open water, riet- en biezenvelden, zoutvegetatie, geaccidenteerde wei landen en overgangsvegetaties. Het gebied is een van de belangrijkste weidevogelbroedgebieden van Zuid-Beveland. De weidevogeldichtheid voldoet ruimschoots aan de hoogste kwalificatie (zeergoed weidevogelgebied). Daarnaast is het gebied van belang als broedgebied voor water- en rietvogels. In totaal broeden er 33 verschillende vogelsoorten met zo'n 223 nesten. Met name in de vogeltrektijd en het winterhalfjaar is het gebied belangrijk als rust- en fourageergebied voor eenden, steltlopers en ganzen. De rietvelden fungeren in het najaar als slaapplaats voor enkele soorten trekvogels. De flora bestaat uit circa 120 verschillen de soorten hogereplanten. Vegetatiekundig kan de begroeiing worden ingedeeld bij het rietverbond, het zilverschoonverbond, de kwelder- grasassociatie, de kamgrasweide met de raaigras-weegbreeassociatie en de beemdgras-raaigrasweide. De aanwezige drinkputten herbergen zeldzame waterplanten en hebben veelal tevens een functie als broedplaats voor amfibieën. De totale reservaatsoppervlakte binnen de kreekrest bedraagt circa 24 ha. Hiervan is in 1966 en 1971 mede met subsidie van de provincie Zeeland 8.78 ha verworven door het Zeeuwse Landschap. De oppervlakte kon onlangs worden vergroot door de aankoop van 4 ha waterland en rietland direct grenzend aan het ivater. Natuurgebied of niet, tot nu toe werd per zes jaar vergunning verleend om op watervogels te jagen in de Oosterschelde. Het is duidelijk plezierjacht, want om redenen van wildbeheer of landb ouwschade is het afschieten van eenden en andere water vogels beslist niet nodig. Vergunningverlener is de Dienst der Domeinen, een over heidsdienst die onder het Ministerie van Financiën valt. Do meinen heeft een simpel principe: geld verdienen. Jachtver gunningen leveren geld op, dus kunnen deze wat Domeinen betreft zonder bezwaar verlengd worden. Gelukkig heeft Do meinen aan de Stuurgroep Oosterschelde beloofd te over leggen over de uitgifte van vergunningen en zich te houden aan de richtlijnen van het Beleidsplan Oosterschelde. Op 31 maart van dit jaar liepen de vergunningen af. Die waren in het bezit van een Nederlander en een Belg die op hun beurt andere jagers konden toelaten. Het Zeeuws Coördina tieorgaan en de Vogelbescherming waren er bijtijds bij om de Stuurgroep Oosterschelde te attenderen op deze mogelijk heid aan de jacht op watervogels een eind te maken. De Stuurgroep heeft op 19 februari j.l. aan Domeinen laten weten, dat de belangrijkste functie van de Oosterschelde die van natuurgebied is en dat alles er voor pleit de jachtovereen- komsten te beëindigen. Domeinen zit klem. Keulemans (Domeinen-Zeeland) ver wacht dat het na 31 maart met de jacht afgelopen is. Hij heeft wel aan de Stuurgroep gesuggereerd een overgangsregeling te treffen, maar geeft toe dat daar juridisch geen enkele noodzaak is. In het ergste geval kan een overgangsregeling inhouden, dat de tot nu toe bestaande rechten worden verlengd. Dan zou er dus niets veranderen. Het is aan de Stuurgroep om die ont snappingsroute af te sluiten. 15

Wantij | 1984 | | pagina 15