Recensies Zuinig op een zandbank - Hoe een recreatiedorp voor zichzelf kan zorgen In het Grevelingenmeer, tegen de Brouwersdam, HgtdeKabbelaars- bank. Op dat schiereiland zoueen recreatiedorp kunnen verrijzen dat voor zijn energie- en water voorziening volledig op eigen benen kan staan. Als we ten minste de voorliggende brochure mogen geloven. Deze brochure is goed leesbaar en prettig ge ïllustreerd. Hij gaat niet in op dr technische kant van het project en is daardoor oppervlakkig. Het boekje prikkelt echter de nieuwsgierigheid, en dat is ook de bedoeling. De brochure blijkt een populaire vertaling te zijn van een onderzoek dat het Centrum voor Energiebesparing in op dracht van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft inge steld naar de mogelijkheden om het vakantiedorp dat op de Kabbelaarsbank gebouwd zal worden, zelfvoorzienend te maken op het gebied van energie, water en afvalverwerking. Aan dit onderzoek, dat midden 1983 beschikbaar is gekomen- is meegewerkt door het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoor ziening en de Rijksdienst IJssel- meerpolders. Het toont aan dat het dorp technisch en econo misch zijn eigen energie zal kunnen opwekken door middel van warmtepompen, houtvergas sing en dertig grote windmolens. Deze zorgen tevens voor de zuivering van het ter plekke ge wonnen drinkwater. Het riool water kan gezuiverd worden via rietvelden. Utopie of niet Crea tiviteit en innovatie verdienen mime steun van de overheid. Zelfvoorziening met oecologisch vooruitstrevende technieken komt dichterbij. Maar anno 1984 gaat de kost in sterke mate voor de baat uit. Het plan verdient in ieder geval meer aandacht van de Raad van Bestuur voor de Grevelingen dan het tot nu toe heeft gekregen. Piet Nienhuis Zuinig op een zandbank, Centrum voor Energiebesparing Delft, 1983, 32 pagina's. Populaire weer gave van 'Voorstudie zelfvoor ziening Kabbelaarsbank', Centrum voor Energiebesparing, Oude Delft 180, 2611 HH Delft. De zaak Water - vervuilers gedaagd voor het Internationaal Watertribunaal Elf Nederlandse milieugroepen namen het initiatief tot het houden van een watertribunaal. Ze verwierven de steun van tien tallen Europese organisaties op het terrein van natuur en milieu. Eind 1983 werd het Internationa le Watertribunaal in Rotterdam gehouden. Het tribunaal klaagde 45 bedrijven aan op grond van de door hen geloosde vervuilende stoffen. De aangeklaagde fabrie ken kwamen niet opdagen tijdens het tribunaal, onder het mom dat het hier om een pseudorecht- spraak zou gaan waar ze zich niet aan wilden onderwerpen. Door het wegblijven van de bedrij ven heeft het tribunaal niet geleid tot de zo noodzakelijke discussie tussen de milieubeweging en de industrie. Toch is het tribunaal een onthullende gebeurtenis geweest die nu al op enkele punten heeft geleid tot aantoon bare vermindering van de milieubelasting. Deze hele gang van zaken wordt in het boek 'De Zaak Water' be schreven. Het is een zeer lees baar boek, prettig van stijl en journalistiek van opzet. Verreweg het grootste deel van de uit gave wordt gevuld door Hans Schmit, die 20 van de 45 zaken op beknopte wijze uit de doeken doet. Het is een navrante op somming van zware metalen, chloorkoolwaterstoffen, PCB's, radioactieve verbindingen, bestrijdingsmiddelen (drins), enz. Het is geen leuk boek, maar wel heel nuttig om te lezen. Beschre ven wordt bijvoorbeeld hoe de zeehond uit ons kustwater ver dwenen is. We lezen dat de Ro meinen aan loodvergiftiging de pijp zijn uitgegaan, en dat wij moeten oppassen voor cadmium. De sluipende gevaren van radio actief afval op de bodem van de zee komen dichtbij. Zakelijke in formatie die hout snijdt. Het boek is doorspekt met cursiefjes van Midas Dekkers die in een onna volgbare stijl milieuproblemen op de korrel neemt: een speels element in een overigens dood- serieus boek. Fred Hess verleven digt het boek met enkele goed gekozen fotokatems. De zaak Water beknopte infor matie, prettig leesbaar, geen franje, de tekst 'doet niet moeilijk'. Prima boek voor weinig geld. Piet Nienhuis De zaak Water, door Hans Schmit en Midas Dekkers. Uitgegeven door Trouw en De Boer Maritiem. 120 pagina's tekst en 32 pagina's foto's. Prijs f 13,90 bij Dagblad Trouw. Ook verkrijgbaar in de boekhandel. Aktie voor werk Na enkele jaren ervaring met plaatselijke en regionale initiatie ven voor milieuvriendelijk en zinvol werk, is het tijd om enkele conclusies te trekken. Wat betekenen zij voor de werk gelegenheid? En wat voor het milieu? Staan vakbonden hier zij aan zij met milieumensen? Wat zijn de perspectieven: spreken we over een aardig maar onbe duidend randverschijnsel of dragen de initiatieven de kiem van een 'andere' maatschappij in zich? Prikkelende vragen die centraal staan in het nieuwste nummer van 'Arbeid en Milieu'. De Zeeuwse FNV-bestuurder Waumans heeft een duidelijk antwoord 'Alle tijd, energie en middelen besteed aan het op stellen van werknemersplannen zullen tot gevolg hebben dat dit kapitalistisch systeem met zijn crisisverschijnselen nog versterkt wordt'. Hij formuleert een linkse kritiek op wat bijvoorbeeld al enkele jaren bekend staat als het Aktie- plan Werkgelegenheid Nij megen. Ben Alders, Ger van de Broek en Marcel Meys (Universi teit van Nijmegen) analyseren dit Aktieplan vanuit een andere invalshoek; wérkt het Aktieplan, welke uitstraling heeft het Als grootste gevaar zien zij de inkap seling door de overheid. Ingekapseld is zeker het initiatief van de Brabantse FNV tot de op richting van een Brabantse Ont- wikkelings- en Herstrukture- ringsmaatschappij (BOHM, nu BOM geheten). Althans volgens de Tilburgse econoom en energie activist Wim Kersten. Hij vreest dat de 'mens- en milieuvrien delijke benadering in de nieuwe opzet niet meer zo uitgebreid terug te vinden is en dat de over heid de BOM zal gebruiken voor het ten uitvoer brengen van 'Wagneriaanse plannen'. Artikelen over de Memo-sector en de Belgische vorderingen op het gebied van de 'andere' eco nomie completeren het materiaal. Hieruit worden in een ronde tafelgesprek enkele conclusies ge trokken. Hans Droppert (Aktie plan Nijmegen), Jan Jetten (FNV Brabant), Klaas van de Ven (MEMO) en Bonne Wisman (PSP/econoom) werden het echter lang niet over alles eens. Wel, dat de voorbeeldfunctie centraal staat en dat initatieven daarom gestimuleerd moeten worden. Een bescheiden ver wachtingspatroon. 'Aktie voor Werk' bevat naast deze thema-artikelen nog twee discussies, gewijd aan semi-bedrij- ven en de Brede Maatschappelijke Discussie en dossiers over initiatieven voor werk en over energiebesparing en alternatieve energiebronnen. 'Aktie voor Werk' is een interes sant themanummer dat door de diverse artikelen van verschil lende auteurs boeiend om te lezen is. Het themanummer is ondanks de economische termen goed leesbaar. 'Aktie voor Werk', de moeite waard om aan te schaffen. Bernadette van den Brink Arbeid en Milieu 83/4, Thema nummer 'Aktie voor Werk', januari 1984. Prijs f 5,50. Verkrijgbaar in de betere boekhandel, of door f 7,00 over te maken op gironr. 4455231 t.n.v. St. Arbeid en Milieu, Dam 47, Middelburg.

Wantij | 1984 | | pagina 19