Goes in de ban van de kringloop De kringloopwinkel Pudding en Gisteren in Goes draait nu bijna een jaar. Wat is er allemaal gebeurd en hoe staat het ervoor? Tegengaan verspilling Tien mensen De tijd mee Weggooien kan maar één keer Initiatieven elders Een oude opslagplaats aan de J. A. van der Goeskade in Goes. Buiten een bord met de woorden „Kringloop winkel Pudding en Gisteren", binnen één en al bedrijvigheid. Oude koel kasten, fornuizen, stoelen, bedden, tafels, servies en kleren, om maar wat te noemen. Het lijkt een uitdragerij, maar dan wel een bijzondere. De kringloopwinkel verzamelt de spul len die voor een aantal mensen geen ge bruikswaarde meer hebben. Ze knapt spullen zo nodig op en verkoopt ze dan weer. Een belangrijk uitgangspunt en verschil met bijvoorbeeld een uitdra gerij hierbij is het volgende: de mensen bewustmaken van de milieuproblema tiek en het tegengaan van vervuiling, in het bijzonder de enorme verspilling van grondstoffen en energie in de sa menleving. De gedachte om een kringloopwin kel te beginnen ontstond vanuit de Stichting Verenigde Arbeids Kollek- tieven (VAK). De Stichting VAK heeft als doelstelling kleinschalige en milieu vriendelijke werkgelegenheid te sti muleren. Dit stimuleren van werkgele genheid wordt overigens op langere termijn nagestreefd. De ervaringen zowel in de Bevelanden als in de rest van Nederland wijzen erop, dat het meestal enige jaren duurt voordat men in de kringloopbranche ook werkelijk mensen van een inkomen kan voor zien. Dit heeft ondermeer te maken met de mentaliteitsverandering bij de bevolking, die noodzakelijk is om een kringloopproject ook daadwerkelijk rendabel te maken. Vanuit de Stichting VAK kwam in januari 1983 een aantal mensen bij el kaar met plannen voor een soort rom melmarkt in tweedehands spullen en al snel kregen de plannen voor het opzet ten van een kringloopwinkel vaste vorm. In mei 1983 is de kringloopwin kel geopend. Na een paar maanden, in december, ging de kringloopwinkel over in de kringloopcoöperatie Pud ding en Gisteren B.A. Een coöperatie, omdat de winkel niet de enige activiteit is, en beperkte aansprakelijkheid (B.A.) voor haar leden, omdat de leden tot op zekere hoogte zelf verantwoor delijk zijn voor het financiële reilen en zeilen van de coöperatie. Er zijn nu zo'n tien mensen (de mees ten werkloos) actief betrokken bij Pudding en Gisteren. „Het is belang rijk iets te doen wat nut heeft", aldus één van de medewerksters. Het herge bruiken van spullen bevorderen, om dat er te veel verspild wordt, is een belangrijke drijfveer om hier actief be zig te zijn. De winkel, een ophaaldienst, een werkplaats, voorlichting en publiciteit zijn de activiteiten van de coöperatie. De ophaaldienst haalt goederen gratis bij de mensen op en brengt de ver kochte goederen tegen een kleine ver goeding bij de mensen thuis. De werk plaats repareert kapotte spullen en ge bruikt onderdelen om andere goede ren te maken. Uiteraard zijn er ook onderdelen die niet meer te gebruiken zijn. Deze onderdelen worden ge- cheiden en aan verwerkingsbedrijven verkocht. De bedoeling is voorlichting en pu bliciteit uit te breiden. Er is nu een in- formatierek en in de winkel wordt ook mondeling de nodige voorlichting ge geven. De noodzaak hiervan blijkt uit de achterliggende gedachten waarmee veel bezoekers naar de winkel komen: „de spullen zijn goedkoop" en „het is gezellig in de winkel". Er zijn natuurlijk ook mensen die vanuit hun milieube sef in de kringloopwinkel spullen ko pen. Maar een mentaliteitsverandering ten aanzien van de kringloopgedachte bij een groter deel van de bevolking is noodzakelijk om het project een bre dere en diepere basis te geven. De kringloopcoöperatie loopt beter dan de medewerkers zelf verwacht hadden. Reden hiervoor kan zijn, dat de kring loopcoöperatie de tijd mee heeft. Men sen hebben steeds minder te besteden en de kringloopgedachte doet daardoor bij steeds meer mensen opgeld. Het is belangrijk dat spullen goed zijn. Goede electrische apparaten en goede bankstellen worden veel ver kocht. Ook snuisterijen en huisraad gaan regelmatig van de hand. DOOR LISETTE BOOT De gemeente (inclusief de reinigings dienst) staat welwillend tegenover Pudding en Gisteren. Er is vaak overleg en er zijn gedachten in de toekomst een aantal zaken in samenwerking te gaan opzetten, zoals het ophalen van schil len, glas en klein chemisch afval (me dicijnen, fotochemicaliën, batterijen, afgewerkte olie). Het is erg belangrijk het ophalen van deze spullen eerst te testen in een proefwijk. Op dit mo ment is er een proefprojectje bij de Erasmusflat in de Goese Polder. Hier wordt oud papier en glas (en zo mo gelijk oude medicijnen) opgehaald. In februari 1983 heeft Pudding en Gis teren een lijvige nota 'Weggooien kan maar één keer' gepubliceerd. In het eerste gedeelte wordt ingegaan op de afvalproblematiek in Nederland. Een aantal aspecten en concrete toepas singen van onderdelen uit afval wordt in dit gedeelte uitgebreid toegelicht. In het tweede gedeelte wordt ingegaan op Pudding en Gisteren en de situatie in Goes. Hierin beschrijft Pudding en Gisteren ook welke zaken in de toe komst aangepakt kunnen worden. De nota is geschreven met een twee ledig doel. Aan de ene kant dient deze als handleiding voor de kringloop coöperatie zelf. Aan de andere kant is de nota bedoeld om aan de buitenwe reld duidelijk te maken wat de kring loopcoöperatie zich ten doel stelt. Op deze wijze kan het ook gezien worden als basismateriaal voor andere begin nende kringloopwinkels. Pudding en Gisteren is de eerste kring loopwinkel in Zeeland. Bij het uitko men van dit nummer van Wantij zal ook in Oost-Souburg een kringloop winkel geopend zijn aan de J. I. Sander- sestraat 1. Contactadres in Oost-Sou burg is Wim Hardenbol, Buteuxstraat 34. 6

Wantij | 1984 | | pagina 6