de lanen in. W Nog meer fietsroutes Lange wandelingen Fietsen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Deze uitgave is tot stand gekomen in samenwerking met Vogelwacht de Stelt- kluut en beschrijft zeven fietsroutes. Het boekje beschrijft wat langere routes, van 32 tot 48 km. Vanaf 24 mei komen er nog zes fiets routes bij. Zij zijn het resultaat van een samenwerking tussen Provinciale Wa terstaat Zeeland en de ANWB. Vreemd is wel, dat niet is samengewerkt met de ENFB. Jammer dat men het geld en de moeite niet heeft gestoken in het beweg- wijzeren van de bestaande ENFB-routes. De nieuwe fietsroutes worden beweg- wijzerd en staan beschreven in een vouw blad, verkrijgbaar voor 4,50 bij de ANWB- en WV-kantoren. De fietsroutes liggen: - op Schouwen-Duiveland (Westen- schouwenroute en Duivelandsroute, ge zamenlijke lengte 86 km) - op Walcheren (Valkenisseroute, Man telingroute en Rammekensroute, totaal 115 km) - in West-Zeeuws-Vlaanderen (Schan senroute, 48 km lang). Behalve op de fiets kunt u natuurlijk ook wandelend van de Zeeuwse omgeving genieten. Bij de plaatselijke VW's ligt informatie over stadswandelingen en wandelingen buiten de woon- of ver blijfplaats. In onze agenda vindt u de wandelmogelijkheden in Saeftinge. Tenslotte wil ik hier enige aandacht besteden aan de Lange-Afstand-Wan delpaden. LAW's vormen doorgaande toeristische wandelroutes. Sommige paden hebben zelfs een internationaal karakter. Dit najaar zal het Lange-Af- stand-Wandelpad door Zeeland, de LAW-501worden geopend. Deze wan delroute loopt over onverharde wegen van Bergen op Zoom, waar het pad aan sluit op de LAW-5 Noordzee-Rivièra, via Kruiningen, Perkpolder en Hulst naar Sas van Gent. Vanaf die plaats loopt de route door België naar Sluis. Dit eerste gedeelte is ongeveer 140 km lang. Het tweede deel loopt van Sluis langs de kust naar Breskens, van Vlissingen via Dom burg naar Vrouwenpolder en dan door het noorden van Noord-Beveland naar Zierikzee, waar hij aansluit op de al eer der genoemde LAW-5 - Dit tweede deel is ongeveer 90 km lang. De wandelaar, die deze route geheel of gedeeltelijk wil lopen heeft drie hulp middelen tot zijn beschikking: allereerst de markering te velde, bestaande uit een t witte balk boven een rode, aangebracht 1 op de palen van verkeersborden of hek- ken en bomen, om de 300 meter of vaker indien dat wenselijk bleek. (Deze veld- markering is zojuist voltooid). Boven dien kan de wandelaar een gidsje kopen met een beschrijving en een kaart van het tracé. Als vierde en voornaamste hulpmiddel heeft de wandelaar echter zijn of haar eigen gezonde verstand. Markering, kartering en beschrijving zijn zodanig uitgevoerd, dat de route in beide richtingen kan worden gelopen. De wandelgids van het tracé Bergen op Zoom - Sluis komt deze zomer van de pers, het deel Sluis - Zierikzee volgt later in het seizoen. De bewegwijzering tussen Sluis en Breskens wordt uitgevoerd door werklozen. De gehele route zal, naar verwacht, in het najaar met enig feeste lijk vertoon worden opengesteld. Infor matie over de LAW kunt u krijgen bij Stichting Lange-Afstand-Wandelpaden in Amsterdam (020-106481) of bij de Vogelwacht de Steltkluut (01140- 13707).D

Wantij | 1984 | | pagina 11