Gevaarlijke stoffen bij u thuis ledereen komt thuis dagelijks in aanraking met gevaarlijke stoffen. Om welke stoffen gaat het en enkele alternatieven Reinigingsmiddelen Huishoudbestrijdingsmiddelen In Nederlandse huishoudens gaan meer giftige stoffenomdan men zich in eerste instantie realiseert Allerlei arti kelen bevatten schadelijke stoffen. Die kunnen onder bepaalde omstandighe den de gezondheid bedreigen, zoals bij onoordeelkundig gebruik, bij het niet opvolgen van de veiligheidsvoorschrif ten en bij ongelukken. Bovendien ko men deze stoffen na gebruik als afval stof in het milieu terecht en kunnen K)k daar een bedreiging vormen voor plant dier en mens. Een spaarzamer gebruik in het huis houden van dergelijke gevaarlijke stof fen (of van producten die dergelijke stoffen bevatten) zou in het kader van volksgezondheid en milieuhygiëne een goede zaak zijn. Om wat voor soort stoffen gaat het en zijn er alternatieven voor handen? FOTO: AD VAN DER ZEE In het huishouden wordt nogal wat schoongemaakt. Hiervoor is een groot assortiment reinigingsmiddelen op de markt. Daaronder zijn speciale reini gingsmiddelen, bijvoorbeeld voor het ontvetten van ovens. Deze middelen be vatten vaak etsende, bijtende stoffen zo dat enige voorzichtigheid bij het han teren op zijn plaats is. Bovendien betwij fel ik of deze middelen wel beter werken dan zachte zeep of allesreiniger. Verder zijn er de echte huishoudche- micaliën, zoals chloorbleekwater en ammonia. Chloor is een erg aggressieve stof met een bijtende werking. Als uw gootsteen of toiletpot weer blinkt, zal de overmaat chloor, na spoeling, in het milieu zijn vernietigende werking verder uitoefenen totdat al het chloor is opge bruikt. Ammonia kan in kleine hoeveel heden in het milieu geen kwaad. Maar zodra u het ruikt is de luchtconcentratie DOOR JOSDERKS al te hoog. Ammonia heeft een bedwel mend effect en blootstellingen aan am monia kan zelfs leiden tot bewusteloos heid. Voor dergelijke schoonmaakmid delen zijn goede alternatieven beschik baar. De meeste poederschuurmiddelen bestaan bijv. uit kalkkorreltjes en zeep. Zowel voor de gezondheid als het milieu zijn dit tamelijk onschadelijke stoffen. Een nachtje azijn in de toiletpot doet ook wonderen. In Nederland zijn ongeveer 400 bestrij dingsmiddelen voor huishoudelijk ge bruik verkrijgbaar. In deze producten worden in totaal circa 70 werkzame stof fen verwerkt. De werking van de meeste stoffen berust op een zenuwvergiftiging van het te bestrijden ongedierte. Maar aangezien de fysiologische werking van ons zenuwstelsel niet wezenlijk verschilt Mooi- en betermakers

Wantij | 1984 | | pagina 14