Cosmetica Medicijnen Doe-het-zelf producten van die van een insekt e.d. kan een hoge blootstelling aan deze stoffen resulteren in enige schade aan het zenuwstelsel. Een voorbeeld is diazon (o.a. verwerkt in AA Fleur M). Hiervan is de hoogste dosis zonder direct waarneembaar effect voor de mens, op grond van onderzoek met vrijwilligers, gesteld op 1,2 mg (iets meer dan het duizendste deel van een gram) per dag. Bij de discussie over bestrijdingsmid delen speelt het begrip persistentie een belangrijke rol. Persistentie heeft te ma ken met de mate van afbreekbaarheid. Middelen die niet of nauwelijks afbreek baar zijn, blijven lang in het milieu en kunnen dus ook gedurende lange tijd hun schadelijke werking uitoefenen. Te- genwoordig zijn er ook middelen die sneller afbreken, bijvoorbeeld het na tuurlijke pyrethrum (dat wordt gewon nen uit de bloemen van een soort chry sant) dat giftig is voor insekten. Dit valt in direct zonlicht binnen enkele uren uit een in onschadelijke stoffen. In ver strooid daglicht binnenshuis duurt dit uiteenvallen enkele weken. Een verder voordeel van pyrethrum is dat het weinig giftig is voor zoogdieren en mensen. Het boek „Bestrijdingsmiddelen in en om het huis" (een uitgave van Stichting Natuur en Milieu) geeft een goed over zicht van de werkzame stoffen van ver schillende producten. Bij hetZCO is een kleine brochure over hetzelfde onder werp verkrijgbaar. Bovendien zijn er al lerlei minder schadelijke methoden om uw huis van insekten e.d. te vrijwaren. Tegen bladluizen helpt bijvoorbeeld een mengsel van water, spiritus (vrij onscha delijk voor het milieu) en groene zeep. Een derde groep producten, veel ge bruikt in het huishouden, wordt ge vormd door de cosmetica. Gebruikers hebben vaak weinig kennis van de irri terende en allergische werking. On danks uitgebreid testonderzoek alvo rens ze op de markt worden gebracht, komt het wel voor dat sommige mensen last krijgen van irritaties en overge voeligheidsverschijnselen bij bepaalde producten. Het boek „Cosmetica in Ne derland" geeft een duidelijk beeld van de cosmetica-wereld, waarin maar al te vaak schijn bedriegt. Een duidelijk voorbeeld hiervan zijn de zgn. vochtinbrengende crèmes, bedoeld om de huid weer een strak en jong voorkomen te geven. Uit proeven met konijnen is gebleken, dat deze crèmes stoffen bevatten die aanlei ding geven tot cel-oedeem (dat is op zwellen door het opnemen van water). Door dit oedeem trekt de huid strak en lijkt weer jong en zonder rimpeltjes. In feite betekent dit, dat de huid voort durend in een gezwollen toestand wordt gehouden. Ook medicijnen vormen nogal een groot risico voor de gezondheid. Medi cijnen bevatten chemicaliën en/of na tuurlijke stoffen met een sterke werking. De dosering bepaalt of een gewenst ef fect optreedt of dat vergiftigingsver schijnselen ontstaan. Daarbij komt nog, dat het genees middel, dat een jaar geleden prima hielp tegen buikklachten van het ene gezins lid, nu niet hoeft te helpen bij buik klachten van een ander gezinslid. Inte gendeel, de kans op kwalijke gevolgen is wel degelijk aanwezig. Verder zijn ge neesmiddelen niet onbeperkt houdbaar. Breng oude geneesmiddelen terug naar de apotheek, zodat zij op een ver antwoorde wij ze kunnen worden vernie tigd. Gooi ze niet bij het andere afval en spoel ze niet door de wc, waardoor zij alsnog het milieu kunnen vervuilen. Een laatste groep is de doe-het-zelf pro ducten. Om een indruk te geven van de vele mens- en milieugevaarlijke stoffen die in deze producten kunnen voorko men, volgt hieronder een overzicht van stoffen die in verven, beitsen, oliën en lakken kunnen zijn verwerkt. Organische oplosmiddelen zijn vluch tige stoffen die hoofdpijn en duizelig heid tot gevolg kunnen hebben. Een voorbeeld is terpentine. -Vluchtige gechloreerde koolwaterstof fen; bijvoorbeeld epichloorhydrine; deze stof werkt bijtend op huid en adem halingsorganen. De stof kan aanleiding geven tot lever- en nierbeschadiging en bij inademing kan longoedeem worden veroorzaakt. Een ander punt is, dat deze stof bij verbranding onder andere ont leedt in het zeer giftige fosgeengas. Epi chloorhydrine wordt bijvoorbeeld toe gepast in chloorrubberverven en -lij- men. -Lood- en kobalthoudende droogmid delen; lood en kobalt kunnen schade aan het zenuwstelsel en overgevoeligheids reacties veroorzaken. Deze middelen worden gebruikt in verven die drogen door opname van zuurstof. -Kleurpigmenten en kleurstoffen; bij voorbeeld lood; kobalt- of loodchro- maatverbindingen en (di-) azo-kleurstof- fen. -Weekmakers zoals di-iso-octylftalaat; deze stof bleek bij dierproeven kanker verwekkend. Toepassing vindt plaats in verven, beitsen en lakken. -Kunststoffen, bijvoorbeeld polyure- thaan; met name de productie hiervan vormt een zware belasting voor het mi lieu. Polyurethaan vindt toepassing in middelen voor houtwerk. -Conserverings- en schimmelwerende middelen zoals pentachloorfenol kun nen huidziekten veroorzaken en aanlei ding geven tot lever- en nierbeschadi gingen. Conserveermiddelen worden vaak toegepast in waterverdunbare ver ven, beitsen en lakken. Schimmelwe rende middelen worden met name bij houtbewerking gebruikt. -Bindmiddelen bijvoorbeeld epoxylij- men, - harsen, verven en beitsen - deze kunnen aanleiding geven tot allergische reacties. (Dit overzicht werd ontleend aan „Verven en Lijmen". Uitgave Stich ting Natuur en Milieu). Uit dit overzicht blijkt wel, dat in doe- het-zelf producten een enorme variatie aan mens- en milieugevaarlijke chemica liën wordt verwerkt. Het verdient dan ook aanbeveling om bij het werken met deze groep producten onnodige bloot stelling te voorkomen. Lees verder op pag. 18 15

Wantij | 1984 | | pagina 15