TOTAL RAFFINADERIJ IN VLISSINGEN-OOST BLEIJKO/VERSCHUEREN IN WALSOORDEN de in geld uit te drukken schade). Tegen de verleende ver gunningen werd Kroon-beroep ingesteld door ZCO en VMZ; ook werd een schorsingsverzoek aan de Raad van State gestuurd. Merendeels aan de randen van de Zeeuwse eilanden zijn nog on verharde of tenminste niet-geasfalteerde wegen te vinden. Vaak zijn die landschappelijk heel aantrekkelijk en krijgt de natuur in de hermen en verdere omgeving betere kansen. Het Zeeuws Coördinatie Orgaan heeft deze niet-geasfalteerde wegen geïnventariseerd en de betekenis ervan nagegaan. Deze maand is een brochure uitgegeven waarin u ze allemaal op de kaart kunt vinden, voorbeelden beschreven zijn en argumenten genoemd worden om ze in hun huidige staat te handhaven. De brochure is verkrijgbaar a f 2,— bij het ZCO (01100-28259). De bestaande raffinaderij van Total wordt uitgebreid met een hydrocracker-installatie. Daarin kunnen de zware olie-restan ten uit de bestaande raffinaderij nog eens worden gekraakt om er de lichtere bestanddelen uit te krijgen, die beter verkoop baar zijn. Van deze installatie is bekend, dat ze veel olie als brandstof en ook veel electriciteit verbruikt. Bovendien ver oorzaakt de installatie veel luchtverontreiniging door de uit stoot van zwaveldioxyde. Total kan zuiniger met brandstof omgaan en dus minder luchtverontreiniging veroorzaken door het gebruik van voor geschakelde gasturbines voor eigen electriciteitsopwekking. Door het gebruik van schoon aardgas en door de geringere afname van stroom uit een electriciteitscentrale kan dan zowel bij Total als bijvoorbeeld bij de kolencentrale Borssele een vermindering van de zwaveldioxyde-uitstoot bereikt worden van circa 4000 ton/jaar. We weten dat in eigen land in totaal circa 1,3 miljoen kg. per jaar aan de luchtverontreinigende stoffen zwaveldioxyde, stik- stofoxyden en koolwaterstoffen worden geloosd. Ook is be kend dat er meer luchtverontreiniging de grens over gaat dan er uit het buitenland binnen komt. Het lijkt dus alleszins redelijk dat Nederland zelf voor de kosten opdraait. De toe komstige milieuschade door luchtverontreiniging kan, als het beleid in Nederland niet verandert, geschat worden op 350 tot 1000 miljoen per jaar. Zo kan berekend worden dat het vervuilen van het milieu met één ton zwaveldioxyde, stik- stofoxyden of koolwaterstoffen een schadepost oplevert van 300-/ 800 per jaar. Wanneer dan uit de verleende vergunning blijkt, dat Total ieder jaar zo'n 20.000 ton van die stoffen de lucht in blaast, dan is de milieuschade dus te schatten op 6 tot 16 miljoen gulden per jaar, zolang er geen strengere maat regelen aan raffinaderijen worden opgelegd. Het plaatsen van voorgeschakelde gasturbines betekent een vermindering van de toekomstige milieuschade, die ge middeld circa 2 miljoen per jaar kan belopen. Het is hoog tijd, dat de bestaande en toekomstige milieu schade gaat meetellen als belangrijke factor bij de voorwaar den, die in milieuvergunningen worden voorgeschreven. Van Total moet worden verlangd dat er een rookgasontzwavelings installatie voor de gehele rookgasstroom wordt geplaatst. En verder dat gebruik zal worden gemaakt van het plaatsen van voorgeschakelde gasturbines. Total heeft inmiddels de benodigde milieuvergunningen van G.S. van Zeeland gekregen. In de daaraan verbonden wettelijke procedure staat de weg open om hiertegen in beroep te gaan bij de Kroon. Tevens bestaat de mogelijkheid een verzoek in te dienen tot het opschorten van het in werking treden van de verleende vergunningen. De VMZ heeft zowel Kroon-beroep aangetekend als een schorsingsverzoek inge diend. De berichten in diverse perspublicaties wijzen steeds nadruk kelijker op de komst van vier nieuwe kerncentrales in Neder land (waarvan twee in Zeeland). VMZ, ZCO en Stichting Energie Komitee Zeeland (EKZ) hebben een brief aan minis ter van Aardenne gestuurd waarin zij opkomen tegen elk voornemen om het gebruik van kernenergie in Nederland verder uit te breiden. In de brief wordt m.n. gewezen op het aan de kant zetten van de uitslag van de Brede Maatschappelijke Discussie, waarin 79% van de Nederlandse bevolking tegen uitbreiding van de toepassing van kernenergie is. De betonfabriek Bleijko is volgens de nieuwe hinderwetver gunning verplicht om een loods te bouwen voor het coaten van betonnen buizen. De daarbij gebruikte teerproducten en oplosmiddelen moeten worden afgezogen en gefilterd. Reden voor deze nieuwe eisen is de ernstige bodembe smetting van grasland in de directe omgeving en het optreden van ziekteverschijnselen bij vee van veehouder Verschueren, die worden toegeschreven aan de schadelijke teerproducten. Er is niet gekeken naar de invloed van de giftige oplosmid delen, die ook in de toekomst in de lucht en op de bodem terecht zullen komen. Dat is moeilijk omdat het om vluchtige stoffen gaat, maar niettemin kunnen die een zeer gevaarlijke werking hebben. Ook is er geen verband gelegd tussen de mogelijk elkaar versterkende werking van teerproducten en oplosmiddelen. Door Bleijko zal een papieren filter gebruikt worden, dat alleen maar de teerproducten kan afvangen, terwijl de ge bruikte oplosmiddelen ongehinderd worden doorgelaten naar de buitenlucht. Slechts een hogere schoorsteen (12m boven het dak) zal deze stoffen wat verder verspreiden, als 'tweer meewerkt. Omdat de vergunning ook op enkele andere pun ten (stof van vliegas, geluidhinder) is aan te vechten, werd hiertegen een Kroon-beroep ingediend door de advocaat van veehouder Verschueren, door het Landbouwschap en door VMZ. Het ZCO en de consulent milieu-educatie krijgen steeds meer vragen om educatief materiaal t.b.v. diverse groepen. De meeste verzoekn kunnen we op een goede manier beantwoorden. Er is echter grote behoefte aan DIA-materiaal, vooral dia's van in Zeeland voorkomende VOGELS en PLANTEN. Wij zouden het op prijs stellen in contact te komen met hen die voor dit doel dia's zouden willen afstaan. Deze dia's worden gecatalogiseerd en voor educatief werk ge bruikt. Eventuele dupliceerkosten nemen wij voor onze rekening. Voor reacties kunt u, telefonisch of schriftelijk, contact opnemen metM.J. Wiersma, J. A. van de Goes kade 65, 4461 BG te Goes, tel.: (01100-11675). 17

Wantij | 1984 | | pagina 17