Agenda Vogelwacht De Steltkluut organiseert een excursie naar de Polsvliet bij Terhole. Vogelwacht De Steltkluut houdt een plantenexcursie in de omgeving van Sluiskil. De KNNV Walcheren organiseert een dagexcursie naar het Zwin en de Braakman. Het vervoer geschiedt met particuliere auto's. Ron Brouwer leidt de excursie over de schorren vegetatie van het Zwin. Dhr. Riemslag zal de rond leiding door de Braakman ver zorgen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Marijke Wesseling, Spoorstraat 52,4388 BS Oost-Souburg. zondag 1 juli 1984 Vertrek9.00 uur bij de kerk in Terhole; terug om circa 12.00 uur. donderdag 5 juli 1984 Vertrek19.00 uur bij de R.K. kerk in Sluiskil. zaterdag 28 juli 1984 Vertrek9.55 uur bij de boot naar Breskens. Om 11.00 uur verzamelen bij de Zwinhoeve en om 14.00 uur bij de ingang van het recreatieterrein de Braakman. Vogelwacht De Steltkluut organiseert een planten excursie wegbermen in de omgeving van Absdale/Hulst. Vogelwacht De Steltkluut houdt een plantenexcursie naar het Stropersbos in België. Vogelwacht De Steltkluut organiseert een excursie met als thema: dieren aan de laagwaterlijn. 't Duumpje houdt excursies naar het Nederlandse Zwin. Laarzen zijn aan te raden. Kosten 1,— p.p. 't Duumpje organiseert iedere week een excursie naar de Zwarte Polder. Kosten 1,— p.p. Open excursies Seaftinghe 18 juli 13.00 uur 26 juli 9.00 uur 1 augustus 13.00 uur 19 september 13.00 uur zondag 29 juli 1984 Vertrek10.00 uur bij de manege in Absdale. zondag 5 augustus 1984 Vertrek9.00 uur bij Casino de Wal, ongeveer 500 m voorbij de Belgische douane aan de weg Hulst-Sint Niklaas. zondag 19 augustus 1984 Vertrek 13.00 uur vanaf de parkeerplaats bij het stadhuis in Ter neuzen. 1 juli tot 15 augustus 1984 Vertrek: elke maandagmorgen om 10.00 uur en elke donderdag morgen om 8.00 uur vanaf camping de Zwinhoeve. 1 juli tot 15 augustus 1984 Vertrekiedere woensdagmorgen om 8.00 uur bij het gemaal „De Zwartepolder". VertrekCafé Buys Emmahaven. Vervolg van pag. 4 Veiligheid - kans en gevolg" echter te weinig meegenomen bij de besluitvorming. Zou dit wel gebeuren, dan konden bepaalde gevaren eenvou dig worden voorkomen, namelijk door veiliger alternatieven te kiezen. Een goed voorbeeld hiervan is het veelvuldige nachtelijke verkeer met chloortreinen dwars door Nederland en dikwijls langs woonbebouwing van Gro ningen naar de Rijnmond, dat zorgwek kend was. Door het oprichten van een nieuwe chloorfabriek in het Rijnmond gebied kon het vervoer van deze gevaar lijke stof drastisch worden beperkt, om dat nu de producent en de afnemers vlak bij elkaar zitten. Ook als zijn veiliger alternatieven om technische en vooral financiële redenen niet altijd te verwezenlijken, toch zou den ze meer in de besluitvorming moe ten worden betrokken. Soms lijkt er dan maar één alternatief: niets doen. Dat kan gebeuren als de gevolgen onvoorstel baar groot zijn, bijv. bij het ernstigst denkbare ongeval met een kerncentrale. Men kan het dan nodig oordelen zelfs élke mogelijke, minimale kans uit te sluiten door die dingen niet te bouwen. Het bezien van de gevolgen geeft dus weer een andere kijk op de zaak. Een gezondere, naar het ons voorkomt. 18 Vervolg van pag. 6 „De Hooge Platen" Door de aanleg van de duintjes lukte het om de broedplaatsen van beide soor ten te scheiden: het overgrote deel van de visdiefjes broedt nu in de duintjes. Evenals de dwergsterns heeft deze soort dankzij het gevoerde beheer een specta culaire ontwikkeling doorgemaakt: van de 3 paren in 1978 tot 47 5 broedparen in 1983. Met nadruk moet erop gewezen worden dat de ontwikkeling van de broedkolonie op de Hooge Platen uit sluitend te danken is aan de inzet en het enthousiasme van vele vrijwilligers die, vaak in weer en wind, hetbeheerswerk in het gebied hebben uitgevoerd. Ook de bewaking - essentieel onderdeel van het beheer - is tot en met 1983 steeds door vrijwilligers verricht. Het stemt daarom tot voldoening dat één van de pioniers van het eerste uur dat jaar als medewer ker in vaste dienst kon worden aange steld, zodat het beheer ook voor de lan gere termijn gewaarborgd lijkt. Het is verleidelijk om nog wat te spe culeren over de ontwikkelingen van het gebied in de toekomst. Momenteel lijkt het er nog niet op, dat de jaarlijkse toe name van het aantal broedvogels tot staan is gekomen. Voorspellingen doen is echter, gezien het dynamische karak ter van de Hooge Platen niet erg zinvol. En dat is maar goed ook. Het is immers juist de dynamiek die het aantrekkelijk maakt. Voor sterns en.... voor vrijwil ligers. Vervolg van pag. 15 „Gevaarlijke stoffen bij u thuis" Dit kan door een goede ventilatie van de werkplek, het vermijden van huidcontact en vooral door niet te eten, te drinken en te roken op de werkplek. Daarnaast kan het zeker geen kwaad om de aanwijzingen op de verpakking of van de winkelier op te volgen. Wilt u verder lezen? Hieronder vol gen enkele geschikte uitgaven. -Bestrijdingsmiddelen in en om hethuis, uitgave Stichting Natuur en Milieu. -Cosmetica in Nederland, L. Reijnders, Van Gennep, Amsterdam. -Verven en Lijmen, uitgave Stichting Natuur en Milieu. -Geen reden tot ongerustheid, gif in Ne derland, een aktieboek, uitgave Stich ting Brabantse Milieufederatie. -Tien gevaarlijke stoffen, T. Richel, uit gave Aktie Strohalm e.a. -Was- en reinigingsmiddelen, J. Booy, werkgroep Milieu en Huishouden, Vereniging Milieudefensie.D

Wantij | 1984 | | pagina 18